printlogo


کد خبر: 195816تاریخ: 1397/5/1 00:00
پشت‌پرده گران شدن ناگهانی 2 بازیکن خارجی آبی‌ها
پای یک نفر در میان است

تا 2 ماه پیش کمتر کسی فکرش را می‌کرد پروسه تمدید قرارداد جپاروف و تیام با استقلال تا این حد پیچیده باشد که در فاصله 4 روز مانده به شروع لیگ همچنان بلاتکلیف باشند. اواسط لیگ شانزدهم بود که پای سرور جپاروف توسط علیرضا منصوریان به فوتبال ایران باز شد تا آبی‌پوش شود اما بسته بودن پنجره نقل‌وانتقالات نیم‌فصل آبی‌پوشان باعث شد ستاره ازبکستانی برای نیم‌فصل با پیراهن سپاهان به میدان برود. پافشاری منصوریان در ابتدای لیگ هفدهم باعث شد با توجه به سرسختی باشگاه سپاهان برای حفظ جپاروف، این فوتبالیست نخبه ازبکستانی سرانجام پیراهن این تیم را بر تن کرده و فصل گذشته یکی از بهترین بازیکنان استقلال شود. در انتقال جپاروف به استقلال یک ایجنت ایرانی نقش اول را ایفا کرد و تا مدت‌ها نیز مدیر برنامه وی در ایران بود. جپاروف از ابتدای فصل قبل که قرارداد جدیدی با آبی‌پوشان منعقد کرد فاقد مدیر برنامه رسمی بود. مامه تیام، مهاجم سنگالی آبی‌پوشان نیز فصل گذشته توسط یک مدیربرنامه غیررسمی ایرانی به اسم نادر نورایی به استقلال معرفی شد. این فرد همان کسی بود که واسطه حضور شفر در استقلال شد و تیام را هم بعد از آن به استقلال معرفی کرد. روزی که لیگ هفدهم به پایان رسید شرایط در استقلال خوب و هوا کاملا آفتابی بود. هیچ یک از بازیکنان استقلال روزی که خداحافظی می‌کردند دم از جدایی نمی‌زدند و همه به امید بازگشت به این تیم باشگاه را ترک کردند. جپاروف و تیام هم وقتی می‌رفتند کمتر کسی فکرش را می‌کرد بازگرداندن آنها به این تیم تا این حد پیچیده باشد.
اما همه‌چیز از جایی آغاز شد که پای یک مدیربرنامه به زندگی این 2 بازیکن باز شد. همزمان با آغاز به همکاری «شرمان»، ایجنت آلمانی که به طرز عجیبی به صورت همزمان مدیربرنامه یک بازیکن ازبکستانی و یک بازیکن سنگالی شاغل در ایران می‌شود، معادلات بازگشت این دو بازیکن خارجی به استقلال پیچیده‌تر می‌شود.
قیمت های پیشنهادی افزایش یافت، آبشن‌ها بیشتر شد و شرایط سخت‌تری پیش پای باشگاه گذاشته شد. در شرایطی که انتظار می‌رفت به دلیل هموطن بودن شرمان، مدیر برنامه‌‌های جدید تیام و جپاروف با «شفر»ها شرایط حضور این 2 مهره کارساز در استقلال تسهیل شود اما برخلاف پیش‌بینی‌ها شرایط این 2 بازیکن به حدی پیچیده شد که حالا استقلالی‌ها شانس زیادی برای خود در راستای جذب جپاروف متصور نیستند و این در حالی است که آنها در فاصه چند روز مانده به آغاز رقابت‌های لیگ برتر هیچ هافبک بازیسازی ندارند.
افزایش نامعقول قیمت این 2 بازیکن خارجی برخلاف توافقاتی که قبل از همکاری با مدیربرنامه آلمانی داشتند کار را برای باشگاه سخت کرد.
شاید اگر پای این مدیربرنامه آلمانی به زندگی این 2 بازیکن ازبکستانی و سنگالی باز نمی‌شد، تیام و جپاروف مدت‌ها پیش قراردادشان را با استقلال تمدید کرده بودند و در اردوی آماده‌‌سازی پیش‌فصل این تیم هم حضور پیدا می‌کردند، شاید افتخاری هنوز مدیرعامل استقلال بود، شاید بازیکنان استقلال اینقدر با ناامیدی از احتمال قهرمانی‌شان در آسیا صحبت نمی‌کردند، شاید شانس کسب ستاره سوم برای آنها بیشتر می‌شد و شاید اگر شفر از عواقب همکاری جپاروف و تیام با مدیربرنامه هموطنش مطلع می‌شد به خاطر مصلحت تیم تحت رهبری‌‌‌‌اش مانع از شکل‌‌‌گیری این همکاری می‌شد و ده‌ها شاید دیگر.
فتحی: تیام و جپاروف تا 2 روز آینده به تهران می‌آیند
سرپرست جدید استقلال در شروع کارش قدم مثبتی برای این تیم برداشته و قرار است تیام و جپاروف تا 2 روز آینده در تهران حاضر شوند و مذاکرات خود را نهایی کنند. امیرحسین فتحی درباره سفرش به ترکیه گفت: سفر به ترکیه یک سفر بسیار خوب در شروع کار بود و ما جلسات بسیار خوبی با کادر فنی و بازیکنان داشتیم ضمن اینکه بازی‌‌های دوستانه و تمرین‌‌های این تیم را از نزدیک تماشا کردیم. او ادامه داد: ما در این مدت جلسات بسیار مثبتی با تیام و جپاروف داشتیم و مشکلی برای ادامه حضور آنها وجود ندارد. آنها احتمالا فردا(دوشنبه) یا حداکثر پس‌فردا(سه‌شنبه) به ایران می‌آیند تا مذاکرات خود را نهایی و در تمرینات شرکت کنند. سرپرست جدید استقلال درباره اینکه گفته می‌شود او موفق شده تخفیف خوبی از تیام و جپاروف بگیرد هم گفت: درباره عدد و رقم و مبلغ هیچ کس جز من خبر ندارد و حتی آقای شفر هم نمی‌داند ما قرار است چه مبلغی را به آنها پرداخت کنیم. البته به محض عقد قرارداد با تیام و جپاروف ما مبلغ قراردادها را شفاف‌سازی خواهیم کرد. مطمئن باشید قرارداد ما با جپاروف و تیام معقول است و خبری از پول‌‌های نجومی نیست. فتحی درباره جذب یک مهاجم خارجی دیگر هم می‌گوید: بله! درست است و آقای شفر این پیشنهاد را مطرح کرده‌‌‌اند. قرار است ما کیفیت فنی این بازیکنان و البته توان مالی باشگاه را بررسی و بعد در این باره تصمیم‌‌‌گیری کنیم. سرپرست جدید باشگاه استقلال درباره شایعه قهر غفوری هم می‌گوید: اصلا چنین چیزی نیست و غفوری عضله‌‌‌‌اش کش آماده است. با دکتر نوروزی هم صحبت کرده‌ام و او دارد  درمان می‌شود. در تیم ما قهر معنی ندارد و هر زمان پول برسد به آنها تقدیم می‌کنیم. او درباره شرایط برای جذب نیومایر هافبک آلمانی هم می‌گوید: هیچ بحثی در این باره نیست و در حضور بنده صحبتی از جذب این بازیکن نشده است.
فتحی در پایان درباره جلسه با روزبه چشمی هم گفت: با چشمی جلسه می‌گذاریم و ان‌شاءالله مشکلی برای ادامه حضور ایشان در استقلال وجود ندارد.


Page Generated in 0/0038 sec