printlogo


کد خبر: 195793تاریخ: 1397/5/1 00:00
اخبار

حقوق بشر ابزار دست سلطه‌گران است
آیت‌الله صادق آملی‌لاریجانی، رئیــس قــوه‌قضائیه روز گذشته در همایش روسای نمایندگی‌های جمهـوری اسلامی ایران در خارج از کشور،  در سخنانی به مسائل حقوق بشری اشاره کرد و گفت: مجموع حرف‌ها چند مطلب بیشتر نیست؛ یک بخشش برمی‌گردد به مبانی و اصول ابتدایی نظام ما. برای مثال به قصاص ایراد می‌گیرند، در حالی که عربستان هم گردن می‌زند و دست قطع می‌کند. این یک حق برای اولیای دم است و اختیار بخشش آن
به عهده ولی‌دم است. به گزارش روابط عمومی قوه‌قضائیه، رئیس قوه‌قضائیه ادامه داد: من عمدا برخی از قصاص‌ها را به عقب می‌اندازم تا شاید منجر به صلح و سازش شود و بر اساس اطلاعات، یک سوم این قصاص‌ها منتهی به بخشش می‌شود. وی افزود: موضوع قصاص در بسیاری از کشورها پذیرفته شده است اما به ما که می‌رسد اینها صدای‌شان در می‌آید. آیت الله آملی‌لاریجانی با بیان اینکه اینها با توهمات‌شان حرف از اعدام یک شخص افغانی در اصفهان می‌زدند، توضیح داد: ما هرچه گشتیم اصلا پرونده این فرد را هم پیدا نکردیم. یا در جایی می‌گویند یکسری را بدون محاکمه اعدام کرده‌ایم؛ خب! اینها چه کسانی هستند که بدون محاکمه اعدام شدند؟ وی ادامه داد: حقوق بشر ابزار دست سلطه‌گران است و میزان نقض حقوق بشر از سوی همین کشورها بی‌انتهاست، مثل زندان گوانتانامو که یک نمونه کوچک بود.

تشکیل کمیته حقیقت‌یاب منا باید به صورت یک جریان دنبال شود
حجــت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به گذشت 3 سال از فاجعه منا و فرارسیدن موعد اعزام حجاج ایرانی به مناسک حج، با تاکید بر ضرورت پیگیری پرونده فاجعه منا اظهار داشت: وزارت امور خارجه به عنوان دستگاه دیپلماسی کشور وظیفه پیگیری این فاجعه را بر عهده دارد اما متاسفانه نه‌تنها ورود جدی به این مسأله نداشته‌‌‌‌اند، بلکه توجیه‌شان هم این بوده است که این موضوع باعث تنش بین 2 کشور می‌شود! وی تصریح کرد: با این سیاست غلط، زمینه هتک‌حرمت‌های بالاتری فراهم شده، چرا که ممکن است سعودی‌ها دیوانگی 3 سال قبل را دوباره به اشکال دیگری و به صورت شدیدتر تکرار کنند. عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: واقعیت تلخ ماجرا این است که ما در پیگیری پرونده فاجعه منا ضعیف عمل کرده‌ایم؛ اگر در همان مقطع وقوع فاجعه، نخبگان جهان اسلام را گردهم می‌آوردیم و بویژه با مشارکت کشورهایی که زائران‌شان در این فاجعه به شهادت رسیده‌‌اند یک دبیرخانه فعال ایجاد می‌شد، شاید تا امروز نتایج بهتری از پیگیری این پرونده به دست آمده بود. وی با اشاره به تاکید چندباره رهبر معظم انقلاب مبنی بر ضرورت تشکیل «کمیته حقیقت‌یاب» برای تعیین مقصران فاجعه منا و برخورد با آنها اظهار داشت: تشکیل این کمیته باید در قالب یک جریان بین مسلمین مطرح و دنبال شود و نباید حکام بی‌لیاقت سعودی احساس کنند هر کاری بخواهند می‌توانند در قبال حرم امن الهی و زائران آن انجام دهند.

در پی جوسازی غیرحرفه‌ای برخی رسانه‌ها
روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد
تصاویر جلسه مجمع مربوط به رای‌گیری اصلاح قانون شوراها نبود روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام با صدور اطلاعیه‌ای، درباره تصاویر مربوط به رای دادن اعضای مجمع در جلسه 30 تیر 97 توضیحاتی ارائه کرد. در این اطلاعیه آمده است: انتشار برخی تصاویر از جلسه 30 تیرماه 97، موجب گمانه‌زنی اشتباه رسانه‌ها درباره موافقت و مخالفت اعضای این نهاد با طرح اصلاح قانون تشکیلات‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، وظایف و انتخابات شوراها و حضور اقلیت‌‌های دینی در شوراهای اسلامی شهر و روستا شده است. لذا به منظور تنویر افکار عمومی به آگاهی عموم مخاطبان ارجمند و مردم عزیز می‌رساند: مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه روز شنبه خود، 2 دستور اختلافی بین مجلس و شورای نگهبان را بررسی کرد که دستور اول مربوط به طرح دوفوریتی مجلس درباره تمدید مهلت جذب اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی سال ۹۶ کل کشور تا پایان شهریورماه بود و با توجه به محدودیت زمانی حضور عکاسان و تصویربرداران رسانه‌ها در جلسه، ورود همکاران رسانه‌ای به صحن مقارن با رای‌گیری از اعضای محترم مجمع درباره دستور اول بود.


Page Generated in 0/0037 sec