printlogo


کد خبر: 195741تاریخ: 1397/4/31 00:00
مکس مایر، پدیده‌ای بی باشگاه

در سال‌های اخیر فوتبال آلمان ستاره‌های جوان زیادی تولید کرده، بازیکنانی چون لروی سانه، جولین برنت و تیمو ورنر. نام دیگری که در این پوشه قرار می‌گیرد مکس مایر است، پدیده 22ساله‌ای که 5 سال برای شالکه بازی کرد و فصل گذشته همراه با این تیم به مقام دوم بوندس‌لیگا و نیمه‌نهایی جام حذفی رسید.
مایر فصل پیش بهترین پاسور تیمش بود و 1/89 درصد از پاس‌هایش در 24 بازی در لیگ به مقصد رسید. در پیشرفت مایر در فصل گذشته دومنیکو تدسکو نقش زیادی داشت. مربی جوان شالکه مایر را از پست شماره 10 دور کرد و از او نزدیک‌تر به مرکز زمین بازی گرفت.
مکس بیلفلد، خبرنگار آلمانی درباره مایر چنین توضیح می‌دهد: «بدون شک او استعداد بالایی دارد اما فقط و فقط یک فصل خوب را پشت سر گذاشته. این را هم مایر مدیون مربی‌اش است، چون بعد از سال‌ها بازی به عنوان شماره 10 او را به هافبک دفاعی منتقل کرد، چیزی بین پست شماره 6 و 8». درک گروس شلارمن، گزارشگر متخصص تیم شالکه هم روند پیشرفت مایر در فصل گذشته را چنین توصیف می‌کند: «مایر شماره 10 کلاسیک بود، یک پاسور خیلی خوب. ولی سرعت مایر به اندازه کافی نبود و قدرت رهبری در زمین نداشت. به خاطر همین هر وقت تیم خوب بود او هم خوب بازی می‌کرد اما هر وقت تیم به مشکل می‌خورد او هم در جریان بازی گم می‌شد. دلیل تغییر پستش از سوی تدسکو هم همین بود. مایر به عنوان هافبک دفاعی فشار کمتری از سوی تماشاگران برای دادن پاس آخر و زدن گل پیروزی تحمل می‌کند و وقت و فرصت بیشتری برای فکر کردن و به دست گرفتن جریان بازی دارد. او حالا در این پست با جنگندگی و تلاش زیادی بازی می‌کند». با وجود این پیشرفت چشمگیر اما رابطه مایر با باشگاه شالکه، بویژه با مدیر ورزشی‌اش، کریستین هایدل در ماه آوریل به مشکل برخورد و او از تمرینات تیم کنار گذاشته شد. در همین باره مایر ادعا کرد باشگاه به او زور گفته و دیگر علاقه‌ای به باقی ماندن در تیم ندارد. خود تدسکو هم از این اتفاقات متعجب شده بود: «من نمی‌فهمم، مکس همیشه می‌گفت شالکه خانه‌اش است. من واقعا از این حمله شخصی او متاسفم و به نظرم اصلا با منطق جور درنمی‌آید و برای همین درکش نمی‌کنم».
مایر حالا که قراردادش با شالکه به پایان رسیده بازیکن آزاد است و راهی ساده‌تر برای انتقال به تیمی دیگر را پیش پایش می‌بیند اما شلارمن اعتقاد دارد مشکل بزرگ مایر خودش و ذهنیتش است: «او درک درستی از خودش ندارد. همه اطرافیانش از جمله ایجنتش، راجر ویتمن و خانواده‌اش به او می‌گویند یکی از بهترین بازیکنان دنیاست؛ مسی آلمانی! خب! بعد از یک مدت آدم این حرف‌ها را باور می‌کند. او از شالکه انتظار داشت با او مثل سانه، کلاوس یان هونتلار و لئون گورتزکا برخورد کند و احترامی در این حد برایش قائل باشد، در ضمن حقوقی که او از شالکه می‌خواست به هیچ وجه از سوی باشگاه قبول نشد». ایجنت مایر می‌گوید او باید حقوق 5/7 میلیون پوندی در سال دریافت کند و فقط باید راهی باشگاه‌های بزرگ شود اما حالا خود او هم فهمیده که باشگاه‌های بزرگ چنین نظری نسبت به موکلش ندارند. آرسنال، لیورپول و تاتنهام هر کدام در مقطعی به خرید مایر مایل بودند اما حالا گزینه‌هایی چون لیگ فرانسه و حتی ترکیه بیشتر مطرح می‌شود. با این حال ویتمن بشدت دنبال انتقال به لیگ برتر است.
بیلفلد در این باره هم توضیح می‌دهد: «ویتمن منتظر نزدیک شدن روزهای پایانی و دیوانه‌وار بازار ترانسفرهای لیگ برتر است. او امیدوار است بالاخره باشگاه متمولی از انگلیس حاضر شود حقوق درخواستی مایر را پرداخت کند. او می‌توانست به پیشرفتش در شالکه ادامه دهد اما حالا پل‌های پشت‌سرش در این تیم را به آتش کشیده و مشغول یک بازی پوکر برای انتقالش شده است. به نظر من مایر 8 میلیون در سال ارزش ندارد».
در نتیجه مایر 22 ساله، یکی از پدیده‌های اصلی فصل گذشته بوندس‌لیگا ممکن است فصل جدید را بدون باشگاه شروع کند و کل آینده‌اش روی هوا برود.


Page Generated in 0/0037 sec