printlogo


کد خبر: 195653تاریخ: 1397/4/28 00:00
وزیر علوم: شورای عالی امنیت ملی برای بازدید مأموران آژانس انرژی اتمی مجوز داده بود
تأیید حضور بازرسان آژانس در دانشگاه‌ها

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بازرسی ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از برخی دانشگاه‌‌های کشور را تایید کرد و گفت شورای عالی امنیت ملی برای بازدید آژانس از دانشگاه علم و صنعت مجوز داده بود و چون بدون هماهنگی با وزارت علوم بوده و گزارشی هم از دانشگاه به وزارت علوم نیامد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، از این رو این مسائل به‌وجود آمد. منصور غلامی دیروز در حاشیه نشست هیات دولت با اشاره به بازرسی ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشگاه علم‌وصنعت و اعتراض برخی اساتید مبنی بر احتمال بازرسی از سایر دانشگاه‌ها گفت: تشخیص شورای عالی امنیت ملی کشور لازم‌الاجراست، اگر کسی در این‌باره تشکیکی دارد بویژه اساتید، به جای اینکه در فضاهای خبری و رسانه‌ای بیایند و مسائل را مطرح کنند، بهتر است به مسؤولان نظام، ریاست‌جمهوری و شورای عالی امنیت ملی مراجعه کنند و حرف‌های منطقی و پشتوانه‌دار خود را مطرح کنند، قطعا مورد توجه قرار خواهد گرفت.
بدون هماهنگی وزارت علوم بود
غلامی به آنا گفت: شورای عالی امنیت ملی برای آن بازدید مجوز داده بود و چون بدون هماهنگی با وزارت علوم بوده و گزارشی هم از دانشگاه به وزارت علوم نیامد، از این رو این مسائل به‌وجود آمد. وزیر علوم افزود: تاکنون چنین سابقه‌ای در وزارت علوم وجود نداشته اما اگر برنامه‌ای برای بازرسی از دانشگاه وجود داشته باشد، باید قطعا از شورای عالی امنیت ملی سوال و پیگیری شود. غلامی درباره اینکه آیا احتمال دارد از سایر دانشگاه‌ها هم بازرسی شده باشد؟ خاطرنشان کرد: من آماری در این‌باره ندارم، اما اسناد را که بررسی کردم چنین موردی تاکنون وجود نداشته است. به گزارش «وطن‌امروز» اظهارات وزیر علوم در حالی است که او روز سه‌شنبه بازرسی ماموران آژانس از برخی دانشگاه‌ها را تکذیب کرده بود. غلامی در این‌باره گفت: این بحث مربوط به شورای عالی امنیت ملی است ولی اخیرا یعنی از زمانی که من این مسؤولیت را بر عهده گرفته‌ام چنین اتفاقی نیفتاده و بازرسی از دانشگاه‌ها انجام  نشده است.
کمالوندی: محرمانه است
بازرسی ماموران آژانس از دانشگاه‌‌های ایران از سوی بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرزی اتمی نیز تلویحا تایید شد. بهروز کمالوندی عصر روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران خارجی و داخلی درباره بازرسی ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از دانشگاه‌‌های ایران گفت: ما درباره دسترسی‌هایی که در داخل سایت‌های هسته‌ای‌مان به آژانس می‌دهیم هم اطلاعاتی نمی‌دهیم و از آژانس هم خواستیم اطلاعاتی ارائه ندهد و این سیاست کلی ما است. به علاوه دسترسی‌های تکمیلی طبق پادمان و پروتکل الحاقی محرمانه است؛ به همین دلیل علاقه نداریم بگوییم از کجا و به چه دلیل بازرسی شده است.
بازرسی از دانشگاه‌‌های کشور در حالی است که پیش از این نهادهای امنیتی نسبت به همکاری ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با سرویس‌‌های جاسوسی غربی هشدار داده‌‌‌ بودند. ترور دانشمندان هسته‌ای ایران توسط عوامل موساد از طریق درز اطلاعات توسط ماموران آژانس انجام شد.


Page Generated in 0/0035 sec