printlogo


کد خبر: 195645تاریخ: 1397/4/28 00:00
اصلاح‌طلبان به دنبال بهانه جدید برای تخطئه دور جدید مذاکرات تهران- مسکو باشند
سفر ولایتی به روسیه با درخواست شخص روحانی بود

چند روز پیش بود که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به انتقاد برخی حامیان دولت در رابطه با سفر علی‌اکبر ولایتی به مسکو و طرح موضوعاتی چون موازی‌کاری با وزارت امور خارجه، تاکید کرد این سفر کاملا در چارچوب تصمیم دستگاه دیپلماسی و دولت بوده است. به گزارش «وطن‌امروز»، واکنش صریح قاسمی در حقیقت پایانی بر همه جنجال‌‌های حامیان دولت درباره مذاکرات جدید تهران- مسکو بود. جنجال‌هایی که با توجه به اخبار موجود با شانتاژهای برخی نزدیکان محمدجواد ظریف تقویت شد. اما حالا در جدیدترین واکنش درباره سفر ولایتی به مسکو موضوع فراتر از وزارت امور خارجه رفته و مشخص شده است این سفر با درخواست شخص حسن روحانی انجام شده است. در همین رابطه حسن‌بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است مذاکره ولایتی با پوتین بنا بر درخواست روحانی از رهبر انقلاب انجام شده است و ولایتی ماموریتی از جانب رئیس‌جمهور را اجرا کرد.
به گزارش مهر، ابوالفضل حسن‌بیگی اظهار داشت: «رئیس‌جمهور با توجه به شرایط فعلی از مقام معظم رهبری کمک خواست که با توجه به مذاکرات پیچیده و شرایطی که وجود دارد، از شخصیت‌‌‌هایی که تجربیات خوبی دارند برای کمک به دولت استفاده شود. بنا به درخواست آقای روحانی، رهبر انقلاب اجازه دادند آقای ولایتی به کمک دولت بیاید. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه آقای ولایتی در سفر به روسیه ماموریتی از جانب رئیس‌جمهور را اجرا کرد، گفت: آقای ولایتی پیام رسمی و کتبی رئیس‌جمهور را به آقای پوتین تسلیم کرد. از سوی دیگر چون رئیس‌جمهور روسیه علاقه‌مند به مقام معظم رهبری است، بنابراین آقای ولایتی پیام شفاهی مقام معظم رهبری را نیز به رئیس‌جمهور روسیه رساند». اما حمله جریان اصلاح‌طلب و حامی دولت به دور جدید مذاکرات تهران- مسکو در حالی است که ولایتی پیش از این در سال 93 نیز به عنوان نماینده حسن روحانی به روسیه سفر کرده بود. این یعنی انتخاب فرستاده ویژه‌ خارج از مجموعه وزارت امور خارجه برای انجام رایزنی‌های حوزه سیاست خارجی نه‌تنها عجیب نیست بلکه در سال‌های گذشته نیز با تصمیم دولت و دستگاه دیپلماسی انجام شده است. موضوعی که سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری اخیر خود کاملا تشریح کرد. اکنون با مشخص شدن درخواست رسمی روحانی برای این سفر به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان باید دنبال بهانه جدیدی برای تخطئه روابط تهران- مسکو باشند.
نماینده پوتین عازم تهران می‌شود
یک سایت روس مدعی شد نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه عازم تهران خواهد شد تا ایران را از نتایج نشست میان سران روسیه و آمریکا در شهر هلسینکی مطلع کند. به گزارش تسنیم، یک سایت روسی مدعی شد «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور سوریه عازم تهران می‌شود تا ایران را در جریان نتایج نشست ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قرار دهد. خبرگزاری RBC، توافق با ایران بر سر اقدامات مشترک  در چارچوب توافقات حاصل‌شده در دیدار ترامپ و پوتین در شهر «هلسینکی» را از دیگر اهداف این سفر خوانده است. «لاورنتیف» یکی از اعضای هیات روسیه در هلسینکی بود.
 


Page Generated in 0/0035 sec