printlogo


کد خبر: 195616تاریخ: 1397/4/28 00:00
نگاه روزنامه‌های صهیونیستی به ناکامی ائتلاف عربی در تجاوز به یمن
هاآرتص: بن‌سلمان از اعلام تلفات‌ سعودی‌ها هراسان است

در گزارش سالانه آمریکا درباره «رده‌بندی قدرت» در جهان که هفته گذشته منتشر شد، عربستان‌سعودی و امارات به ترتیب در رده ۹ و ۱۰ جهان قرار گرفتند. این در حالی است که این دو قدرت نظامی 4 سال است درگیر جنگ با یمن به عنوان یکی از ضعیف‌ترین کشورهای جهان شده‌اند و به نظر هم نمی‌رسد بتوانند پیروز شوند. روزنامه هاآرتص - چاپ سرزمین‌های اشغالی- در تحلیلی درباره ناکامی سعودی‌ها و ائتلاف‌شان در جنگ یمن نوشته است: «ارتش‌های عربستان و امارات 2 نمونه از مجهزترین و پولدارترین نیروهای نظامی در جهانند. بر اساس گزارش موسسه تحقیقات صلح بین‌الملل در استکهلم، بودجه نظامی عربستان در سال ۲۰۱۷ حتی از روسیه هم که سومین بودجه نظامی در جهان را با رقم 4/69 میلیارد دلار در اختیار دارد، فراتر رفت. این اندیشکده همچنین عربستان را در رده دوم بزرگ‌ترین واردکنندگان سلاح در جهان در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ معرفی و خاطرنشان کرد که چنین وارداتی در 6 سال گذشته بیش از ۲۰۰ درصد رشد داشته است. با این حال محدودیت‌های نظامی سعودی‌ها مشخص است. با وجود بودجه هنگفت و خریدهای تسلیحاتی سرسام‌آور، آنها از کمبود تجربه، وابستگی به پشتیبانی آمریکا و نداشتن سرمایه انسانی رنج می‌برند. یوئل گزانسکی، محقق ارشد موسسه مطالعات امنیت ملی از تل‌آویو می‌گوید: آنها از سال ۱۹۹۱ در جنگی شرکت نداشته‌اند. این در حالی است که از سوی دیگر انصارالله دهه‌ها تجربه جنگ چریکی و رزم در سرزمین‌شان را دارند».
هاآرتص به نقل از گزانسکی نوشت: محمد بن‌سلمان ولیعهد و وزیر دفاع عربستان «از تلفات هراسان است. به همین دلیل هم است که در طول 4 سال جنگ، سعودی‌ها هیچ آمار رسمی‌ای از تعداد کشته‌های‌شان اعلام نکرده‌اند.» نبرد ائتلاف عربی به رهبری عربستان‌سعودی و امارات در هفته‌های اخیر در یمن در پی تلاش ناکام برای تصرف شهر بندری حدیده از رزمندگان جنبش انصارالله به بن‌بست خورده است. آمریکا و نیروهای ائتلاف متجاوز به یمن که در برابر توان نظامی انصارالله مستاصل شده‌اند، ایران را متهم به تجهیز تسلیحاتی و موشکی انصارالله می‌کنند؛ موشک‌هایی که اخیرا جیزان به عنوان قطب اقتصادی عربستان را هدف قرار داده است. اینجا جایی است که شرکت نفتی آرامکوی عربستان در آن قرار دارد و تلاش می‌کند به درخواست دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای کمک به ثبات بازار نفت با ساخت یک پالایشگاه با ظرفیت تولید ۴۰۰ هزار بشکه‌ در روز تا سال ۲۰۱۹، پاسخ دهد. ریاض و ابوظبی قول داده بودند خیلی سریع به جنگ یمن خاتمه دهند؛ جنگی که حالا به یکی از شدیدترین نبردها در مناقشات ویرانگر بدل شده است.
این ائتلاف مدعی است هدفش قطع خطوط تدارکاتی انصارالله و مجبور کردن آنها برای آمدن به پای میز مذاکره است. با این حال از زمانی که لشکرکشی برای اشغال حدیده در ۱۲ ژوئن گذشته آغاز شده، پیشرفت اندکی حاصل شده و این شهر بندری با مین‌های زمینی و دریایی محافظت می‌شود. سازمان ملل نگران است عملیات جدید نظامی، قحطی را در جایی که 4/8 میلیون نفر با گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند، بیش از پیش گسترش دهد. در همین راستا، عبدالملک الحوثی، رهبر جنبش انصارالله اعلام کرد این جنبش تنها در صورتی با ایفای نقش سازمان ملل متحد در بندر «الحدیده» یمن موافقت می‌کند که تهاجم ائتلاف سعودی- اماراتی به این منطقه متوقف شود. الحوثی که با روزنامه فرانسوی  «فیگارو» صحبت می‌کرد، گفت: «ما به مارتین گریفین، نماینده سازمان ملل گفتیم ما نقشی را که سازمان ملل می‌خواهد در زمینه نظارت و لجستیک در بندر ایفا کند، رد نمی‌کنیم، مشروط بر اینکه تهاجم علیه الحدیده متوقف شود.» وی گفت: «بسیاری از کشورهای غربی جنگ‌ها را از منظر منافع اقتصادی می‌بینند و حقوق بشر را قربانی می‌کنند.» در جریان 4 سال عملیات ائتلاف سعودی- اماراتی که مورد حمایت کشورهای غربی قرار دارد، بیش از ۱۰هزار غیرنظامی از جمله بیش از 2 هزار کودک کشته شده‌اند. سازمان ملل هشدار داده که ادامه عملیات مهاجمان در الحدیده می‌تواند قحطی در یمن را بیش از پیش تشدید کند.
 


Page Generated in 0/0030 sec