printlogo


کد خبر: 195597تاریخ: 1397/4/27 00:00
رأی عجیب سازمان لیگ مبنی بر 3 بر صفر اعلام کردن داربی سوپرجام به نفع پرسپولیس
نتیجه تحمیلی

در حالی که باشگاه پرسپولیس با تعویق دیدار سوپرجام فوتبال ایران موافقت کرده بود، روز گذشته و در میان توافق میان 2 تیم استقلال و پرسپولیس سازمان لیگ خبر عجیبی روی خروجی خود قرار داد و آبی‌ها را بازنده اعلام کرد! موضوع اصلی این روزهای فوتبال ایران یعنی برگزاری بازی سوپرجام سرانجام  با نظر سازمان لیگ به پایان رسید و طبق اعلام مسؤولان، به‌دلیل غیبت استقلال در این مسابقه و عدم اعلام کتبی شرایط خود به فدراسیون فوتبال، این تیم پرسپولیس است که به عنوان برنده این بازی معرفی می‌شود. روابط عمومی سازمان لیگ در این‌باره اعلام کرد: به دلیل انصراف باشگاه استقلال از حضور در مسابقه سوپرجام، دیدار 2 ‏تیم استقلال و پرسپولیس در روز 29 تیرماه 1397 برگزار نمی‌شود و طبق مقررات تیم پرسپولیس 3 بر صفر برنده این مسابقه ‏و قهرمان سوپرجام است.‏
بازگشت پرسپولیسی‌ها از اردوی تدارکاتی خود و ابراز تمایل این تیم برای برگزاری این بازی، کار را برای مسؤولان سازمان لیگ سخت کرده بود، چرا که آبی‌پوشان ناآماده که بدنسازی خود را دیرهنگام شروع کردند و چندین بازیکن اصلی خود را نیز از دست دادند یا اینکه هنوز موفق به توافق با آنها نشدند، تمایلی به برگزاری این دیدار نداشتند و در تاریخ مورد نظر نیز در حال گذراندن برنامه‌‌های تمرینی در اردوی تدارکاتی خواهند بود. با توجه به این موضوع مسؤولان سازمان لیگ که در دوراهی برگزاری یا لغو این بازی قرار داشتند به ناگاه تصمیمی قاطع گرفتند که طی آن پرسپولیس را به عنوان برنده این بازی اعلام کردند.
بدین ترتیب تمام حواشی مربوط به برگزاری یا عدم برگزاری این بازی را باید پایان یافته تلقی کرد. دیداری که به دلیل حضور استقلالی‌ها در اردوی تدارکاتی خارج از کشور برگزار نخواهد شد و به این ترتیب شاگردان برانکو که فصل قبل نیز با شکست تیم نفت تهران موفق به کسب این عنوان شده بودند، برای دومین سال پیاپی به عنوان قهرمان سوپرجام ایران معرفی شدند. به‌طور حتم استقلالی‌ها به این تصمیم اعتراض خواهند کرد و جنجال تازه‌ای در فوتبال باشگاهی ایران در راه است. این نتیجه در حالی اعلام شده که سرپرست باشگاه پرسپولیس دیروز از پذیرش مشروط تعویق این دیدار سخن گفته بود ولی دوشنبه‌شب برانکو ایوانکوویچ مخالفت خود با تعویق این بازی جذاب را علنی کرد. او که آماده‌‌سازی تیمش را بدون ملی‌پوشان و در حالت محرومیت از نقل‌وانتقالات بموقع شروع کرده بود، تیمش را برای تقابل با رقیب سنتی مهیا کرده بود و توقع داشت از فرصت به‌دست آمده استفاده کرده و حریف را با شکستی سخت مواجه کند. موضوعی که وینفرد شفر از آن فراری و بشدت مخالف برگزاری دیدار مقابل پرسپولیس قبل از آغاز لیگ هجدهم بود. به این ترتیب سازمان لیگ برای نخستین‌بار قاطعیت خود را نشان داد و حاضر نشد تقویم تصویب و اعلام شده‌‌‌‌اش را در فصل جاری از همین ابتدا نقض کرده و به‌خاطر عدم آمادگی یک تیم، مشکلات و انتقادات بعدی را تحمل کند.
واکنش ‌استقلال به ‌اعلام نتیجه
باشگاه استقلال نسبت به پیروز اعلام شدن پرسپولیس در بازی سوپرجام فوتبال ایران واکنش نشان داد. سازمان لیگ فوتبال ایران در شرایطی با بیان اینکه استقلال از حضور در سوپرجام انصراف داده، اعلام کرد این تیم بازنده این مسابقه است که متن نامه‌‌های باشگاه استقلال به فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ، موضوع دیگری را نشان می‌دهد. در این نامه‌ها باشگاه استقلال صراحتا برای تغییر زمان دیدار درخواست کرده و از حضور در این بازی انصراف نداده بود اما فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در تصمیمی عجولانه روز سه‌شنبه خبر از قهرمانی پرسپولیس دادند. سرمربی استقلال نیز پیش از این به صورت رسمی اعلام کرده بود: ما خواهان برگزاری بازی در زمان دیگری هستیم نه لغو آن و این تصمیم سازمان لیگ کاملا عجولانه است. با این شرایط باید دید آیا استقلالی‌ها می‌توانند نتیجه بازی سوپرجام را تغییر دهند یا مدیران سازمان لیگ روی رای خود همچنان خواهند ماند.
فتاحی: افتخاری نامه انصراف استقلال از سوپرجام را فرستاده بود
رئیس کمیته مسابقه‌های سازمان لیگ می‌گوید راهی برای تعویق دیدار سوپرجام وجود نداشت و این سازمان بر اساس نامه انصرافی که آبی‌پوشان به سازمان لیگ ارسال کرده بودند، رای به پیروزی ۳ بر صفر پرسپولیس داد. سعید فتاحی درباره جلسه‌ای که در نهایت منجر به اعلام رای سازمان لیگ مبنی بر قهرمانی پرسپولیس شد، توضیح داد: ما در این جلسه به طور کلی درباره مسابقه‌هایی که قرار است در تهران برگزار شود، صحبت کردیم که سوپرجام هم بخشی از آن بود. در نهایت بر اساس انصراف استقلال از این دیدار، تصمیم گرفته شد پرسپولیس به عنوان برنده این دیدار و قهرمان سوپرجام اعلام شود. رئیس کمیته مسابقه‌های سازمان لیگ در پاسخ به این سوال که آیا استقلال به‌خاطر انصراف از سوپرجام جریمه می‌شود، گفت: پرونده استقلال را به مراجع ذی‌صلاح ارسال کردیم تا درباره این موضوع تصمیم‌گیری کنند. او درباره ادعای استقلالی‌ها مبنی بر اینکه نامه‌ای درباره انصراف از سوپرجام به سازمان لیگ ارسال نکرده‌اند، اظهار کرد: در جلسه روز سه‌شنبه آقای ملکی از استقلال حضور داشت و ما هم بر اساس نامه‌ای که افتخاری به سازمان لیگ ارسال کرده بود درباره سوپرجام تصمیم‌گیری کردیم. افتخاری در آن نامه اعلام کرده بود اگر تاریخ بازی تغییر نکند، در این بازی حضور پیدا نمی‌کنند. ما در این جلسه موضوع تعویق سوپرجام را بررسی کردیم اما در نهایت به نتیجه‌ای نرسیدیم. اگر این دو تیم خواهان برگزاری این دیدار در تاریخ دیگری بودند، باید بدون حضور ملی‌پوشان‌شان به میدان می‌رفتند. فتاحی درباره موارد دیگری که در جلسه روز سه‌شنبه بررسی شد، گفت: با توجه به اینکه رقابت‌های لیگ در مرداد و شهریور آغاز می‌شود و فصل گرماست، در تهران هم همانند استان‌های دیگر بازی‌ها پس از اذان مغرب برگزار خواهد شد.
اولین برد انضباطی پرسپولیس
پرسپولیسی‌ها در حالی با انصراف استقلال تهران برای حضور در سوپر کاپ فوتبال ایران به پیروزی ۳ بر صفر مقابل این تیم رسیدند و قهرمان سوپر کاپ شدند که در طول تاریخ بازی‌های این دو تیم ۴ بار بازی‌های آنها نیمه‌کاره به اتمام رسیده است که از این ۴ بازی، ۳ بازی آن نتیجه‌اش را ۳ بر صفر اعلام کرده‌اند. اولین داربی ناتمام چهارمین رویارویی 2 تیم بود. در آن بازی استقلالی‌ها تا دقیقه ۸۲ با تک‌گل زنده یاد غلامحسین مظلومی با یک گل از پرسپولیسی‌ها پیش بودند که به دلیل اعتراض پرسپولیسی‌ها و سیلی زدن عزیز اصلی، دروازه‌بان این تیم به داور، بازی 2 تیم نیمه‌کاره باقی ماند و در نهایت نتیجه‌ آن ۳ بر صفر به سود استقلال اعلام شد. دومین داربی ناتمام مربوط به داربی ششم در روز بیست‌وهفتم دی‌ماه ۱۳۴۹ است. در حالی که بازی 2 تیم تا دقیقه ۷۵ یک- یک مساوی بود، بازیکن‌های پرسپولیس به علت اعتراض به نحوه قضاوت ارشد برازنده، داور بازی و اخراج حسین کلانی و زنده‌یاد محراب شاهرخی زمین را ترک کردند. آن بازی را هم استقلالی‌ها با رای فدراسیون ۳ بر صفر برنده شدند. داربی بیست‌ودوم پایتخت نیز ناتمام ماند. این دیدار که یک بازی دوستانه بود تا دقیقه ۷۵ با گل غلامرضا فتح‌آبادی، یک بر صفر به سود استقلال در جریان بود که هجوم تماشاگران به داخل زمین باعث ناتمام ماندن مسابقه شد. جالب اینکه این بازی هیچ‌گاه تکرار نشد و همان نتیجه یک بر صفر تا دقیقه ۷۵ به سود استقلال در تاریخ ثبت شد.
 اما آخرین داربی ناتمام، داربی سی‌وهشتم پایتخت است. این بازی در دی‌ماه سال ۱۳۷۳ برگزار شد که تا دقیقه ۸۸ با نتیجه‌  ۲- ۲ مساوی دنبال می‌شد اما به دلیل درگیری بازیکنان 2 تیم و هجوم تماشاگران به داخل زمین ناتمام ماند. فدراسیون فوتبال در نهایت در آن بازی هم استقلال تهران را ۳ بر صفر برنده اعلام کرد. پیروزی ۳ بر صفر پرسپولیسی‌ها در سوپرجام، نخستین برد انضباطی آنها مقابل استقلال در تاریخ داربی است.

شرط جدید برای برگزاری مجدد سوپرجام؛ پرسپولیس زیر بار نرفت
رئیس سازمان لیگ برای برگزاری مجدد سوپرجام شرط جدیدی را بیان کرد. سعید فتاحی اعلام کرد: فقط در صورتی که باشگاه پرسپولیس با درخواست استقلال مبنی بر برگزاری مسابقه سوپرجام بدون ملی‌پوشان موافقت کند می‌توان این مسابقه را در زمان دیگری برگزار کرد! بعد از انتشار این خبر، باشگاه پرسپولیس صریحا اعلام کرد حاضر نیست دیدار سوپرجام برابر استقلال را در بهمن‌ماه برگزار کند، چرا که پرونده این بازی برای آنها بسته شده است. مدیر روابط عمومی باشگاه پرسپولیس در این باره توضیح داد: ما به قانون احترام می‌‌گذاریم و از نظر باشگاه پرسپولیس رای سازمان لیگ قابل احترام و پرونده بازی سوپرجام بسته شده است. این خواسته هواداران است و ما به خواسته هواداران اهمیت می‌دهیم و حاضر نیستیم بدون ملی‌پوشان خود در بهمن‌ماه به میدان برویم، چرا که پیش از این همه موارد برای برگزاری سوپرجام در تاریخ 29 تیر اعلام شده بود و باشگاه نیز بر این اساس برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام داد.


Page Generated in 0/0033 sec