printlogo


کد خبر: 195582تاریخ: 1397/4/27 00:00
مدیرعامل توانیر: قطعی برق دست‌کم تا 2 هفته دیگر ادامه خواهد داشت
عذرخواهی وزیرنیرو برای خاموشی‌ها

گروه اقتصادی: وزیر نیرو در حاشیه امضای تفاهمنامه همکاری با وزارت ارتباطات در جمع خبرنگاران با اشاره به قطعی برق در کشور اظهار کرد: قبل از تابستان درباره وضعیت آب و برق و عدم جیره‌بندی آن بارها اعلام کردیم این موضوع به همکاری مصرف‌کنندگان و اصلاح مصرف مردم بستگی دارد. خوشبختانه امسال مردم، سازمان‌ها و ادارات دولتی همکاری خوبی داشتند. در صورت نبود این صرفه‌جویی با وجود کاهش تولید ۵ هزار مگاواتی برقابی در کشور، مشکلات ما  در این حوزه به مراتب بیشتر می‌شد.
رضا اردکانیان ادامه داد: کاهش بارش و افزایش دما نقاط وسیعی در جهان را تحت تاثیر قرار داده است به طوری که تلفات انسانی ناشی از گرما بالا بوده است. وی افزود: امیدواریم با ادامه روند همکاری مصرف‌کنندگان و سازمان‌های دولتی به شکل برنامه‌ریزی شده درباره صرفه‌جویی، این روزها را پشت سر بگذاریم. دست همکاری به سوی مردم دراز خواهیم کرد و سعی می‌کنیم  این شرایط در فصل‌های بعد تکرار نشود. وی با عذرخواهی از مردم به دلیل قطعی برق تصریح کرد: با وجود تلاش شبانه‌روزی همکاران صنعت برق  در زمینه احیای 9 روزه نیروگاه نکا با ظرفیت 400 مگاواتی که چندی پیش  به دلیل مشکلات فنی از مدار خارج شده بود، به دلیل نقایض فنی و قطع برق بدون برنامه‌ریزی از مردم عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم با صرفه‌جویی مشترکان این روزها را پشت سر بگذاریم.
توقف صادرات برق قانونی است
اردکانیان با بیان اینکه طرف عراقی درک می‌کند که در این روزها ایران به همه ظرفیت تولید برق خود برای پوشش نیاز پیک مصرف احتیاج دارد، گفت: هر قرارداد و توافقنامه‌ای چارچوب و شرایط مخصوص به خود را دارد؛ قرارداد صادرات برق نیز با چارچوب‌ها و شرایطی به امضا می‌رسد که اگر کشور صادرکننده در بخشی از سال احتیاج به برق تولیدی خود داشت، این انعطاف در قرارداد وجود دارد. وی افزود: وزیر برق عراق در روزهای اخیر به تهران آمد و مذاکرات مستقیمی درباره ادامه صادرات برق به این کشور داشتیم اما طرف عراقی درک می‌کند که ایران در این روزها به‌خاطر تامین نیاز پیک مصرف، به تمام ظرفیت تولید برق خود احتیاج دارد. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر خطوط جدید تبادل الکتریکی بین ایران و ترکمنستان و همچنین ایران و ارمنستان در دستور کار قرار دارد.
قطعی برق ادامه دارد
در همین حال مدیرعامل شرکت توانیر اعلام کرد با توجه به تداوم گرمای هوا قطعی برق حداقل تا 2 هفته آینده ادامه می‌یابد. به گزارش «وطن‌امروز»، مدیرعامل شرکت توانیر گفت: قطعی برق مرتبط با گرمای هوا و افزایش مصرف است و بنا بر پیش‌بینی هواشناسی، شدت گرما تا 2 هفته آینده در کشور وجود دارد و از این رو قطعی برق هم دست‌کم تا همین زمان ادامه خواهد داشت. آرش کردی در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، توضیح داد: به ازای هر یک درجه افزایش گرما، ۱۵۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود. وی ظرفیت نیروگاه‌های برقابی کشور را ۱۴ درصد مجموع ظرفیت نیروگاهی کشور دانست و گفت: این نیروگاه‌ها 5 درصد برق کشور را تأمین می‌کنند. کردی با اشاره به کاهش نزولات جوی از سال گذشته تاکنون افزود: پارسال تا ۹۵۰۰ مگاوات از ظرفیت نیروگاه‌های برقابی استفاده کردیم که امسال ظرفیت استفاده از آنها بیش از 5 هزار مگاوات کاهش یافته است. وی با اشاره به رشد 5 تا 6 درصدی مصرف سالانه برق گفت: در 5 سال گذشته بیش از ۹ هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور اضافه شده است. کردی تصریح کرد: از سال ۸۷ تاکنون ظرفیت نیروگاه‌های برقابی کشور اینگونه حاد نبوده است. وی عدم توازن در قیمت تمام‌شده و فروش هر کیلووات برق را از جمله مشکلات این صنعت دانست و گفت: قیمت تمام‌شده هر کیلووات برق ۱۱۰ تومان است در حالی که ما آن را کیلوواتی ۶۷ تومان می‌فروشیم. کردی افزود: در سال ۹۲ تلفات و هدررفت برق در شبکه توزیع ۱۶ درصد بود که با اقدامات انجام شده این مقدار هم‌اکنون به 6/10 درصد کاهش یافته است. وی تصریح کرد: روند رشد مصرف برق در کشور مناسب نیست، از این رو نیازمند نگرشی جدید و مدیریت مصرف انرژی و بویژه برق هستیم. مدیرعامل شرکت توانیر گفت: در حال حاضر صادرات برق به خارج کشور نداریم بلکه برای کمک به شبکه ۳۰۰ تا ۴۰۰ مگاوات برق واردات داریم.
ادامه قطعی برق، صنعت را بیچاره می‌کند
از سویی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با تاکید بر اینکه قطعی برق صنعت برق را بیش از پیش به زمین‌زده است، گفت: باید نگاه به واحدهای صنعتی و تولیدی نسبت به واحدهای مسکونی متفاوت باشد، در غیر این صورت قطعی برق صنعت کشور را فلج و بیچاره می‌کند. عبدالوهاب سهل‌آبادی در گفت‌وگو با ایسنا و در ارتباط با تاثیر قطع برق بر صنعت کشور، اظهار کرد: قطعی برق طی روزهای اخیر مشکلات بسیار زیادی برای صنایع مختلف به وجود آورده است و خسارت‌های مختلفی را به موتورها و الکتروموتورهای صاحبان صنایع وارد کرده است که اگر فشارها و قطعی‌های وارد در حوزه برق در ارتباط با صنایع کماکان ادامه داشته باشد مطمئن باشید وضعیت صنعت کشور از این بدتر خواهد شد. رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با اشاره به اینکه قطعی برق واحدهای صنعتی و تولیدی نه‌تنها کاهش تولید را در بر می‌گیرد، بلکه زیان‌های خاص دیگری را نیز به همراه دارد، گفت: واحدهای صنعتی در تابستان با قطعی برق روبه‌رو هستند و در زمستان گاز آنها قطع می‌شود. نگاه به صنایع باید متفاوت از مصرف خانگی باشد. جرایم خاصی برای ساعات پیک مصرف در نظر گرفته شده و قیمت برق یک منطقه گران شده است. قطعی برق در حال حاضر صنایع کشور را بیچاره کرده است و واحدهای تولیدی و صنعتی بشدت از این مساله رنج می‌برند.

مصرف برق دوباره از مرز ۵۷ هزار مگاوات گذشت
پیک مصرف برق کشور در سال ۹۷ برای دومین بار از مرز ۵۷ هزار مگاوات عبور کرد. بر این اساس وزارت نیرو اعلام کرد به‌رغم هشدارهای مسؤولان این وزارتخانه و اجرای تمهیدات در کشور از جمله کاهش ساعات کاری ادارات برای صرفه‌جویی در مصرف برق، همچنان پیک مصرف به سیر صعودی خود ادامه می‌دهد. از طرفی با توجه به اجرای طرح‌های عملیاتی اعم از تغییر ساعات اداری در برخی استان‌ها بویژه در تهران و قطع سیستم سرمایشی ادارات پس از ساعت 13:30 و همکاری صنایع در کاهش مصرف اما همچنان افزایش دما سیر صعودی دارد و شدت گرما باعث شده مصرف برق افزایش پیدا کند. بر اساس اعلام رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق در دوشنبه به میزان 57 هزار و 3 مگاوات گزارش شد، در حالی که در سال گذشته در همین زمان پیک مصرف 51 هزار و 292 مگاوات بوده است. بنابراین ضروری است مشترکان بخش خانگی در مصرف برق حداکثر صرفه‌جویی را به عمل آورند.


Page Generated in 0/0037 sec