printlogo


کد خبر: 195277تاریخ: 1397/4/21 00:00
تصادف دلخراش یک تانکر حامل مواد سوختی در سنندج با اتوبوس مسافری
11 کشته درحریق اتوبوس

گروه اجتماعی: رئیس پلیس راه کشور جزئیات تصادف اتوبوس مسافری با یک تانکر حامل مواد سوختی در سنندج را تشریح کرد. سردار محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راه کشور در ارتباط با تصادف یک دستگاه اتوبوس با یک تانکر حامل سوخت در شهر سنندج به باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: ساعت 00:30 بامداد چهارشنبه 20 تیرماه یک دستگاه اتوبوس مسافری در حوالی پایانه شهر سنندج در حال مسافرگیری بود که ناگهان یک دستگاه تانکر حامل مواد سوختی و خطرناک از پشت سر با اتوبوس برخورد کرده و در نتیجه این تصادف منجر به آتش گرفتن اتوبوس و فوت 11 نفر و مجروح شدن 6 نفر می‌شود. وی افزود: در حال حاضر همکاران ما در پلیس راه در حال بررسی  دلیل حادثه هستند. رئیس پلیس راه کشور با بیان اینکه اتفاقاتی در این حادثه رخ داده است که قابل بررسی است، گفت: یکی از این موارد این است که منطقه‌ای که تصادف در آن رخ داده جزو مناطق حادثه‌خیز در شهر سنندج است و همکاران ما بارها به مدیران منطقه تذکرات لازم را داده‌اند. سردار حمیدی در ارتباط با صدور مجوز برای تردد خودروهای حامل مواد سوختی و خطرناک، تصریح کرد: طبق قانون تردد شبانه این وسایل نقلیه ممنوع است و صدور مجوز برای این تانکر حامل سوخت جای سوال دارد. وی افزود: اینکه خودرو دارای نقص فنی و راننده مجاز به رانندگی بوده یا خیر، در دست بررسی است. رئیس پلیس راه کشور با بیان اینکه پلیس از قبل وقوع این قبیل حوادث را در این منطقه پیش‌بینی کرده بود، گفت: طبق اعلام پلیس، تردد خودروهای حامل سوخت و مواد خطرناک در کشور وضعیت مناسبی ندارد. وی افزود: رانندگان خودروهای حامل سوخت جای مناسبی برای استراحت ندارند لذا ساعت‌های بیشتر از حد مجاز رانندگی می‌کنند و سیستمی که بر آنها بخوبی نظارت کند، وجود ندارد و به صورت سنتی و دستی وضعیت تردد این قبیل خودروها در پلیس راه‌ها ثبت می‌شود. رئیس پلیس راه کشور گفت: نیاز است مدیران از مبدأ جلوی تردد شبانه خودروهای حامل سوخت را بگیرند.
تحویل 11 کیسه به پزشکی قانونی
در همین باره، سخنگوی اورژانس کشور از تحویل بقایای اجساد حادثه تصادف اتوبوس مسافری و کامیون حمل سوخت در سنندج در قالب ۱۱ کیسه خبر داد. مجتبی خالدی درباره آخرین آمار کشته‌شدگان حادثه ترمینال سنندج، توضیحاتی ارائه کرد و گفت: علاوه بر 11 قربانی حادثه که هویت‌شان مشخص شده بود، تاکنون 11 کیسه حاوی بقایای اجساد جمع‌آوری شده از محل حادثه برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی تحویل شده است. وی مجدد تاکید کرد تاکنون تنها هویت ۱۱  کشته برای ما محرز است، چون اجساد سوخته‌اند و تعداد آنها هنوز معلوم نیست. خالدی افزود: پزشکی قانونی باید نظر نهایی را در این زمینه اعلام کند.
تشکیل پرونده قضایی
همچنین دادستان عمومی و انقلاب سنندج از تشکیل پرونده قضایی برای حادثه آتش‌سوزی اتوبوس مسافری در سنندج خبر داد و درباره آخرین آمار کشته‌شدگان این حادثه دلخراش گفت: متأسفانه تاکنون کشته‌شدن 11 نفر در این حادثه قطعی است اما تعداد کشته‌شدگان بالاتر از آمار اعلامی خواهد بود. اکبر جوهری ضمن ابراز تاسف از حادثه دلخراش آتش‌سوزی اتوبوس مسافری سنندج گفت: پرونده قضایی در این باره تشکیل شده و طبق گزارش‌های اولیه تاکنون فوت 11 مسافر و راننده تانکر سوخت در این حادثه قطعی شده اما با توجه به گستردگی آتش‌سوزی به طور قطع این آمار بالاتر خواهد رفت. وی دلیل حادثه را پارگی ترمز تانکر سوخت عنوان کرد و افزود: یک پراید و یک وانت هم در این حادثه دچار خسارت و سوختگی شدند. دادستان عمومی و انقلاب سنندج از اعلام قطعی نتیجه این پرونده طی روزهای آینده خبر داد و اظهار داشت: منتظر اظهارنظر کارشناسان در این باره  هستیم تا در صورت احراز تخلف با مقصران حادثه برخورد کنیم. جوهری خبر برخی رسانه‌ها درباره اینکه تانکر و راننده آن متعلق به کشور عراق بوده‌ است را تکذیب کرد. گفتنی است استاندار کردستان به دلیل وقوع این حادثه ناگوار، 3 روز عزای عمومی در این استان اعلام کرد.  
 

تسلیت رئیس‌جمهور
همچنین رئیس‌جمهور در پیامی با ابراز همدردی و تسلیت به خانواده‌های جان‌باختگان حادثه تلخ و تأسفبار در ترمینال مسافری سنندج، از مدیران استانی بویژه استاندار به عنوان نماینده دولت خواست تا نسبت به بررسی دقیق علت وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. در پیام رئیس‌جمهور آمده است: وقوع حادثه تلخ و تأسف‌بار در ترمینال مسافری سنندج که منجر به جان‌باختن و مجروح شدن تعدادی از هموطنان عزیزمان در استان کردستان شد، موجب اندوه و تأثر عمیق شد. هم‌اکنون لازم است مسؤولان استانی بویژه استاندار محترم به عنوان نماینده دولت، نسبت به بررسی دقیق دلیل وقوع این حادثه اقدام کرده و تلاش و اهتمام ویژه‌ای برای رسیدگی به خانواده‌های داغدیده و تسکین آلام آنان داشته باشند. اینجانب با ابراز همدردی، این مصیبت را از صمیم قلب به خانواده‌های عزیز جان‌باختگان این حادثه دلخراش و مردم استان کردستان تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای درگذشتگان مظلوم رحمت و مغفرت و برای عموم بازماندگان صبر و اجر و برای مجروحان شفای عاجل مسألت دارم.
 


Page Generated in 0/0042 sec