printlogo


کد خبر: 195233تاریخ: 1397/4/21 00:00
رایزنی‌های سعد حریری برای تشکیل دولت لبنان بی‌نتیجه ادامه دارد
حربه نخ‌نمای آمریکا برای تضعیف جایگاه سیاسی حزب‌الله

گروه بین‌الملل: آمریکا به موازات اعمال تحریم‌ها علیه حزب‌الله لبنان و رهبران برجسته آن، گام‌هایی را برای بی‌اثر کردن نتایج انتخابات پارلمانی اخیر در لبنان که به پیروزی این جنبش مقاومت منتهی شد، برمی‌دارد. در همین راستا، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته با سعد حریری، نخست‌وزیر دولت پیشبرد امور لبنان گفت‌وگوی تلفنی انجام داد؛ اقدامی که بازتاب‌دهنده نگرانی‌های آمریکا از ترکیب دولت آینده لبنان و توجه آنها به وضعیت سیاسی در این کشور است. پایگاه خبری «لبنان دی‌بایت» در این‌باره نوشت، منابع نزدیک به حریری درباره جزئیات این تماس اطلاعاتی نداده‌اند و فقط گفته‌اند در راستای تشویق به تسریع در تشکیل دولت جدید بوده است.
به گزارش این رسانه‌ خبری، اگر پرونده تشکیل دولت بخوبی پیش می‌رفت نیازی به این تماس نبود. سفارت آمریکا در بیروت فعالیت ویژه‌ای در این باره آغاز کرده و طرف‌های سیاسی تحرکات اعضای این سفارت در شهرک عوکر- نزدیک به بیروت- را مشاهده می‌کنند که درصدد هستند از مواضع و دیدگاه‌های مختلف درباره سپردن پست‌های وزارتی به شخصیت‌های وابسته به حزب‌الله مطلع شوند. واقعیت آن است که مهم‌ترین دغدغه آمریکایی‌ها درباره وضعیت سیاسی فعلی در لبنان، پررنگ‌تر شدن جایگاه حزب‌الله در عرصه قدرت است.
پایگاه خبری «لبنان دی‌بایت» در ادامه نوشت اعضای سفارت آمریکا طی دیکته‌های سیاسی به رقبای حزب‌الله توصیه می‌کنند اجازه ندهند برتری حزب‌الله در انتخابات پارلمانی، در پست‌های وزارتی به نفع این جنبش تأثیر بگذارد، اگرنه به زیان دولت و منافع لبنان تمام خواهد شد. این وبگاه لبنانی در ادامه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد طی هفته‌های گذشته، دیپلمات‌های مختلف خارجی، هشدارهای واضح و جدی به گوش مقامات لبنانی رسانده‌اند؛ محتوای این هشدارها نشان‌دهنده قصد آمریکا برای اتخاذ تحریم‌های جدید علیه حزب‌الله ضمن تحریم‌های عملی فعلی بوده است. بر اساس این گزارش، این تحریم‌ها افراد را هدف قرار می‌دهند اما اگر شخصی، واحد یا وزارتخانه‌ای را بر عهده بگیرد و این تحریم شامل او شود، این تحریم‌ها بر تمام ارگانی که آن شخص هدایت آن را بر عهده گرفته، تأثیر خواهد گذاشت. آمریکایی‌ها و کشورهای عربی حوزه خلیج‌فارس از جمله عربستان‌سعودی و بحرین از ورای اعمال تحریم‌ها علیه حزب‌الله، می‌خواهند این جنبش را مجبور کنند فکر بر عهده گرفتن پست‌های وزارتی اصلی را در راستای مراعات وضعیت داخلی لبنان و آرامش سیاسی، کنار بگذارد. برخی کشورها می‌خواهند حزب‌الله را وارد دولت کنند اما به شکلی که هیچ قدرتی نداشته باشد و حضور این جنبش، صوری باشد.
 


Page Generated in 0/0032 sec