printlogo


کد خبر: 148481تاریخ: 1394/8/17 00:00
اعتراض تولیدکنندگان به لیست رانتی وزارت صنعت
فهرست کالاهای خرید اعتباری

گروه اقتصادی:  فهرست کالاهای مشمول خرید با کارت اعتباری و لیست فروشگاه‌های عرضه‌کننده این محصولات اعلام شد. به گزارش فارس، وزارت صنعت فهرست کالاهای مشمول طرح خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری را منتشر کرد. در این فهرست نام واحدهای تولیدی منتخب اعلام شده و علاوه بر این، اسامی فروشگاه‌های عرضه‌کننده کالاهای منتخب نیز ذکر شده است. براساس طرح جدید دولت برای خروج از رکود، امکان اعطای تسهیلات خرید کالاهای مصرفی بادوام ایرانی منتخب از طریق صدور کارت خرید کالای ایرانی فراهم شده است. کارت خرید کالای ایرانی، ابزاری اعتباری است که توسط بانک‌های کشور برای عموم مردم که درآمد مشخص و ثابتی دارند، صادر شده و دارنده آن می‌تواند تا سقف تعیین‌شده که متناسب با درآمد ماهانه و حداکثر معادل یکصد میلیون ریال خواهد بود، کالاهایی را که فهرست آنها توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت تعیین شده است، خریداری کند. در فاز اول اجرای طرح، حسب تقاضای امور اداری دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی از بانک‌های عامل پرداخت حقوق کارکنان، فرم‌هایی در اختیار آن قرار می‌گیرد تا به کارکنان و مستمری‌بگیرانی که مایل به دریافت کارت خرید کالای ایرانی هستند، ارائه شود. پس از تکمیل و ارسال فرم‌های درخواست متقاضیان توسط دستگاه‌ها، شرکت‌ها و صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌های عامل کارت‌ها را صادر کرده و از طریق دستگاه‌های مربوطه در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند. کارت‌ها از زمان تحویل به متقاضیان، قابلیت خرید در مراکز فروش حضوری و اینترنتی مشخص‌شده را خواهد داشت. برای دارندگان کارت در هر ماه شمسی و متناسب با زمان صدور کارت، صورتحسابی از طریق پیامک ارسال می‌شود که شامل ریز اقلام خرید در هر دوره به علاوه مجموع تسهیلات اعطایی قبلی است. مشتریان می‌توانند با اطلاعات پیامک یادشده، نسبت به بازپرداخت اقساط تسهیلات خود همانند سایر قبوض خدماتی اقدام کنند. در مراحل بعدی طرح، امکان درخواست کارت خرید کالای ایرانی برای عموم مردم به صورت انفرادی از طریق مراجعه به شعب بانک‌ها و موسسات اعتباری وجود خواهد داشت. در این طرح، برای هر شهروند ایرانی حداکثر می‌تواند یک کارت خرید کالای ایرانی صادر شود.
رانت در فهرست کالاهای بادوام
وزارت صنایع نام برندهای ایران و کالاهایی را که می‌توان با کارت اعتباری 10 میلیون تومانی خریداری کرد اعلام کرد و برهمین اساس فقط ۲۰ برند مجاز به فروش کالاهای تولیدی خود شدند. در فهرستی که اعلام شده نام بسیاری از برندهای ایرانی وجود ندارد و مشخص نیست این برندها بر چه اساس در اولویت وزارت صنایع قرار گرفته‌اند. در کشور ما برندهای فراوان فرش و موکت، لوازم خانگی و چینی‌جات وجود دارد که در لیست وزارت صنعت وجود ندارد و این‌ نوعی رانت محسوب می‌شود. شاید برندهایی که اعلام شده یک صدم برندهای موجود در بازار هم نباشد و از این رو قطعا این لیست دارای حرف و حدیث‌های فراوان خواهد بود. در این میان، برخی کارشناسان اقتصادی نسبت به احتمال شکل‌گیری رانت گسترده در طرح خرید کالای ایرانی با مشمول شدن فقط ۲۰ برند هشدار می‌دهند و این پرسش را مطرح می‌کنند که معیار مشمول شدن برند‌ها در این طرح چه بوده است؟
اعتراض به فهرست کالاهای منتخب در بسته
رئیس انجمن صنایع نساجی از فهرست منتشر شده با عنوان کالاهای منتخب وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت در بسته خروج از رکود دولت انتقاد کرد. محمد مروج در این‌باره به فارس گفت: بسیاری از برندهای معروف و تولیدات باکیفیت در این فهرست قرار ندارند که در این‌باره در حال تهیه نامه اعتراضی برای ارسال به وزارت صنعت هستیم. وی اظهار داشت: معلوم نیست این فهرست توسط چه افرادی تهیه شده که در آن نامی از برندهای معروف و تولیدات با کیفیت پوشاک و فرش ماشینی و دیگر محصولات نساجی وجود ندارد. وی ادامه داد: فهرست کالاهای منتخب توسط مؤسسه‌ای به نام مجمع ملی کارآفرینان تهیه شده که این مجمع نه نماینده کارگر، نه نماینده کارفرما و نه نماینده بازار است. وی تصریح کرد: نماینده کارآفرینان در واقع کانون عالی کارفرمایان است و نه مجمع ملی کارآفرینان. مروج با بیان اینکه در تهیه فهرست کالاهای منتخب هیچ نظرسنجی از انجمن نساجی صورت نگرفته است، گفت:‌ ما در یکی، دو روز اخیر از جزئیات این فهرست مطلع شدیم و با توجه به اینکه بسیاری از کالاهای با کیفیت داخلی در این فهرست قرار ندارند، در حال تهیه اعتراضی با هماهنگی کانون عالی کارفرمایان برای ارسال به وزارت صنعت هستیم. وی تصریح کرد: در ایران حدود هزار واحد تولیدی فرش ماشینی فعال هستند که نام برندهای معروف در فهرست دولت درج نشده است. در همین حال عضو انجمن لوازم خانگی نیز از وجود رانت در تهیه فهرست کالاهای منتخب توسط وزارت صنعت، برای اجرای بسته خروج از رکود خبرداد و گفت: برخی کالاهای این فهرست مونتاژ است، نه تولید داخل. علیرضا یوسفی اظهار داشت:‌ بیش از هزار واحد تولید لوازم خانگی در کشور وجود دارد که تنها تعداد محدودی از آنها در فهرست وزارت صنعت قرار گرفته است. وی ادامه داد: این مساله نشان‌دهنده وجود رانت در تهیه فهرست لوازم خانگی منتخب بوده است. یوسفی با بیان اینکه نام برخی کالاهای مونتاژی در این فهرست دیده می‌شود، ادامه داد: هیچ اعلامی از طرف وزارت صنعت یا انجمن لوازم خانگی برای عرضه کالا در قالب فهرست کالاهای منتخب صورت نگرفت و تولید‌کنندگان در جریان این مساله برای اعلام محصولات خود قرار نداشتند. وی با بیان اینکه در فهرست تهیه‌شده از کالاهای منتخب، برخی محصولات مونتاژی دیده می‌شوند، افزود: در حال حاضر به دلیل اینکه مدل انواع لوازم خانگی هر 6 ماه یکبار تغییر می‌کند، تهیه پالت و قالب برای واحدهای تولیدی، توجیه اقتصادی ندارد و به همین دلیل کارخانه‌های داخلی نسبت به واردات قطعات و مونتاژ آنها در قالب چند شرکت
اقدام می‌کنند. البته وزارت صنعت شب گذشته در اطلاعیه‌ای اعلام کرد افزایش تعداد برندها در دستور کار است اما این انتقاد وارد است که چرا این وزارتخانه پیش از نهایی و کامل شدن فهرست برندها و کارخانجات تولیدی، اقدام به انتشار فهرست اولیه کرده است.
 


Page Generated in 0/0037 sec