printlogo


کد خبر: 146949تاریخ: 1394/7/20 00:00
رئیس اینترپل نیروی انتظامی اعلام کرد
2 هزار زندانی ایرانی در خارج

گروه اجتماعی: درحال حاضر طبق اعلام مدیران پلیس بین‌الملل (اینترپل) نیروی انتظامی حدود
2 هزار ایرانی در کشور‌های خارجی زندانی هستند.
به گزارش خبرنگار اجتماعی «وطن امروز»، سردار مسعود رضوانی، رئیس اینترپل نیروی انتظامی در حاشیه چهارمین نشست تخصصی پلیس بین‌الملل با رؤسای پلیس آگاهی و افسران رابط اینترپل مستقر در تهران در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: در حال حاضر در حدود 1800 تا 2000 نفر ایرانی در کشورهای خارجی زندانی هستند که البته این آمار متغیر است و براساس اطلاعات ما از اینترپل یا کنسولگری‌ها در کشورهای خارجی به دست آمده است.
به گفته وی، متأسفانه در سال‌های گذشته شبکه‌های مواد مخدر از بی‌اطلاعی افراد سوءاستفاده  و از آنها به عنوان انتقال‌دهندگان این مواد استفاده کرده‌اند و مواردی از این  نمونه داشتیم بویژه در شرق آسیا که افرادی بدون اطلاع از امانتی که در اختیار داشتند گرفتار شدند.
هشدار به مسافران خارج از کشور
این در حالی است که وی درباره نحوه گرفتار شدن افراد به دلیل حمل مواد مخدر در خارج از کشور اظهار داشت: افرادی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند به توصیه‌های پلیس توجه کنند و در حمل و نقل امانات و جابه‌جایی‌های داروهای کدئین‌دار که در برخی کشورها ممنوع است، از پذیرش امانات ناشناخته از افراد ناشناس خودداری کنند.
رئیس پلیس اینترپل نیروی انتظامی درباره ایرانیانی که به دلیل حمل مواد مخدر در زندان‌های مالزی به سر می‌برند و اقدامات برای آزادی اینها، گفت: زمینه ارتباط و همکاری پلیس مواد مخدر کشورهای شرق آسیا همچون چین، تایلند، مالزی و اندونزی را فراهم کردیم و در
7 سال اخیر ارتباطات به شکل مناسب انجام شده است و کشفیات ما از مبدأ یعنی شرق به غرب آسیا کاهش یافته و پلیس موفق شده است این گروه‌ها را هدف قرار دهد. رضوانی تاکید کرد: پلیس مواد مخدر ایران با مالزی در حال همکاری است ولی در رابطه با سطوح این همکاری باید از رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پرسش شود. رئیس اینترپل ناجا با اعلام زندانی بودن حدود ۲ هزار ایرانی در کشورهای خارجی، درباره آخرین وضعیت دستگیری خاوری گفت: کانادا پذیرفته است پرسش‌های قضایی ایران را از خاوری بپرسد.
آخرین اطلاعات از پرونده خاوری
رضوانی همچنین درباره پرونده خاوری و آخرین اطلاعات از دستگیری وی گفت: ما تلاش‌های خود را انجام داده‌ایم و ده‌ها پیام برای اینترپل کانادا ارسال کردیم و با آنها گفت‌وگو داشته‌ایم و آنها در نهایت پذیرفتند به عنوان معاضدت قضایی با ما همکاری کنند و به نیابت از ما پرسش‌هایی را از وی مطرح کنند. رئیس اینترپل تصریح کرد: دولت کانادا در رابطه با دستگیری و استرداد وی کاری انجام نداده است و اعلام می‌کنند باید حکم قضایی دستگیری وی به تایید مقامات قضایی کانادا برسد.
افزایش 7 درصدی درخواست تعقیب مجرمان
همچنین در ادامه این نشست تخصصی سردار محمود تشکری، معاون هماهنگ‌کننده ناجا از افزایش
300 درصدی استرداد مجرمان در 6 ماه اول سال و افزایش 100 درصدی ردیابی مجرمان در خارج از کشور خبر داد.
بنابر اظهارات سردار محمود تشکری، درخواست تعقیب مجرمانی که از کشور خارج شده‌اند در 6 ماه اول امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 6 درصد افزایش داشته است.
معاون هماهنگ‌کننده نیروی انتظامی، تصریح کرد: درخواست تعقیب مجرمان در 6 ماه اول 93، 118 مورد بود که در 6 ماه امسال به 125 مورد افزایش پیدا کرده است.
وی ردیابی مجرمان که در کشورهای خارجی هستند را با
100 درصد افزایش عنوان کرد و بیان داشت: در 6 ماه اول 93، 35 مورد ردیابی شدند که در 6 ماه اول امسال به 70 مورد رسیده است.
سردار تشکری به حوزه استرداد مجرمان  پرداخت و خاطرنشان کرد: در 6 ماهه اول سال 93،
3 مورد استرداد داشته‌ایم که امسال به 10 مورد رسیده و افزایش
300 درصدی را در این حوزه شاهد هستیم.
سرنخ جرائم در آن سوی مرزها
سردار محمود تشکری معاون هماهنگ‌کننده ناجا در بخش دیگری از سخنانش بیان داشت: واقعیت این است که امروزه فضای مجازی مرزهای فیزیکی را درنوردیده و فضای مجازی فضای بدون مرز است.
سردار تشکری با بیان این مطلب که امروز تهدیدات از خارج از مرزها وارد شده و بر بستر ضعف‌های داخلی سوار می‌شوند، اعلام کرد: اگر کشوری از داخل آسیب‌پذیری نداشته باشد تهدید عملیاتی نشده و نظام قدرت پاسخگویی دارد.
معاون هماهنگ‌کننده ناجا تصریح کرد: بخش عمده جرائم شبکه‌ای شده و سرمنشأ آنها خارج از مرزهاست.
معاون هماهنگ‌کننده ناجا با بیان این مطلب که بخش عمده جرائم داخلی سرنخ‌های‌شان در خارج از مرز است، عنوان کرد: ما باید نگاه را از حوزه ملی فراتر برده و به محیط پیرامونی که سیال، متغیر و پویا است نگاه بیندازیم، چرا که مرتباً جرائم و شبکه‌های جدید تولید می‌شود.


Page Generated in 0/0044 sec