printlogo


کد خبر: 146948تاریخ: 1394/7/20 00:00
سخنگوی قوه‌قضائیه:
حکم جیسون رضائیان صادر شد

سخنگوی قوه‌قضائیه از صادر شدن حکم جیسون رضائیان متهم به جاسوسی برای آمریکا خبر داد. حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای دیروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده جیسون رضائیان به میزان گفت: حکم این پرونده صادر شده و این حکم قابل اعتراض است و هنوز زمان اعتراض وی به اتمام نرسیده است بنابراین دادگاه منتظر می‌ماند و بعد از ابلاغ اگر چنانچه اعتراض نکردند حکم قطعی می‌شود. وی ادامه داد: در غیر این‌صورت به مرحله تجدیدنظر می‌رود اما اطلاعی ندارم که حکم ابلاغ شده است یا خیر که طبیعتا پس از ابلاغ فرصت اعتراض دارند.
نگفتم ظریف جاسوس است
سخنگوی دستگاه قضا در ادامه نشست خبری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شما صحبت‌هایی را درباره مفهوم جاسوس در هفته دفاع‌مقدس مطرح کردید آیا منظور شما شخص خاصی (وزیر امور خارجه) بود، گفت: قطعا نظر من به فردی که شما اسم بردید نبوده است، نفوذ دشمن و ایجاد بستر همکاری با بیگانه از
2 طریق است که یک نوع آن  جاسوس اصطلاحی است که مستمری‌بگیر بوده و اخبار طبقه‌بندی شده را به صورت مکتوب یا غیرمکتوب در اختیار دشمن قرار می‌دهد. وی ادامه داد: برخی جاسوس‌ها اصطلاحی نیستند اما ضرر آنها در بسیاری از موارد از ضرر جاسوس اصطلاحی بیشتر است، این نوع جاسوس با بیگانه همکاری می‌کند و سعی می‌کند قدرت دشمن را به رخ بکشد و دشمنی دشمن را کمرنگ جلوه دهد و می‌گوید آمریکا دیگر شیطان بزرگ نیست به طوری که خیانت‌ها و جنایت‌هایی که در گذشته و در 28 مرداد و از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون روا داشته‌اند را به فراموشی می‌سپارد و از طرفی توانایی‌های کشور را ضعیف جلوه می‌دهد.
ضررش از جاسوس بیشتر است
معاون اول قوه‌قضائیه افزود: این امر کلی است و منظور من به هیچ وجه شخص خاصی که شما نام بردید یعنی وزیر امور خارجه نبوده است؛ اما این در حالی است که ما هم مصداق جاسوس اصطلاحی و هم جاسوسی که ضربه به منافع مردم می‌زند داریم. حجت‌الاسلام و‌المسلمین محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: اینکه به دسته دوم چه عنوانی بدهیم جای سوال است که البته من در حال حاضر اسمی برای آنها انتخاب نمی‌کنم اما می‌گویم ضرر آنها از جاسوس اصطلاحی بیشتر است و کمتر نیست، این در حالی است که در نیمه سال 63 که وزارت اطلاعات کار خود را شروع کرد جاسوس نوع دوم را عنوان تبعی دادند و گفتند تبع این افراد کار جاسوسی می‌کند.
شکایت از عربستان در دادسرای تهران
اژه‌ای در ادامه نشست خبری گفت: تعدادی از خانواده‌های جان‌باختگان شکایت خود از دولت عربستان را در دادسرای تهران ثبت کرده‌اند. وی افزود: تعداد معدودی هم مراجعه کرده‌اند و به صورت کتبی شکایت خود را مطرح کردند البته کسانی هم هنوز شناسایی نشده و مفقود هستند و در آینده وضعیت آنها روشن می‌شود. معاون اول دستگاه قضا در ارتباط با تعقیب مقصران فاجعه منا و آل‌سعود گفت: قوه‌قضائیه و روابط بین‌الملل قوه‌قضائیه، دولت و وزارت امور خارجه در تلاش هستند با هم‌افزایی با سایر کشورهای اسلامی نسبت به پیشگیری از وقوع حوادثی از این دست و تعقیب افراد مقصر اقدام کنند. وی تصریح کرد: انتظار داریم جوامع بین‌المللی و کسانی که مدعی دفاع از حقوق بشر هستند اقدام موثری در این زمینه داشته باشند.
درباره علنی بودن دادگاه بابک
حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ادامه دادگاه بابک زنجانی به صورت علنی برگزار می‌شود یا خیر، گفت: علنی بودن یا غیرعلنی بودن دادگاه در تشخیص قاضی است، اینکه چه مواردی باید علنی باشد و چه مواردی غیرعلنی را قانون مشخص کرده است، البته اصل بر علنی بودن همه پرونده‌ها است مگر در مواردی که در قانون مشخص شده که تطبیق آن به تشخیص دادگاه است. وی ادامه داد: پرونده‌هایی وجود دارد که برخی از جلسات آن علنی برگزار می‌شود و برخی دیگر غیرعلنی در این‌باره هم تشخیص با دادگاه است.


Page Generated in 0/0030 sec