printlogo


کد خبر: 146607تاریخ: 1394/7/14 00:00
رئیس سازمان حج تشریح کرد
آخرین جزئیات انتقال شهدای منا به کشور

پیکرهای قربانیان منا از کانتینر به سردخانه معیصم منتقل شده و عملیات شناسایی قربانیان ایرانی که تاکنون شناسایی نشده‌اند آغاز شده است. به گزارش«وطن امروز» سعید اوحدی، رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه مراحل دفن 8 زائر ایرانی در مکه به درخواست خانواده‌هایشان در حال انجام است، گفت: عربستان حق ندارد بدون اجازه خانواده‌ها هیچ جان باخته ایرانی را در مکه دفن کند. وی با بیان اینکه هنوز تعدادی از پیکرهای جان‌باختگان تحویل نشده است، افزود: در حال حاضر آمار ما همان 464 فوتی است اما آمار قطعی همزمان با تحویل همه اجساد مشخص می‌شود. رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: براساس توافق با مقامات سعودی، روند تشریفات اداری برای جان‌باختگان ایرانی به صورت ویژه و با سرعت منطقی در حال پیگیری است. رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه پیکرهای قربانیان منا از کانتینر به سردخانه معیصم منتقل شده است، اظهار داشت: در میان این پیکرها به شناسایی زائران ایرانی که تاکنون پیکرهایشان شناسایی نشده است می‌پردازیم.
انتظار برای تحویل اجساد ادامه دارد
در شرایطی که مراسم تشییع جان‌باختگان منا طی روزهای گذشته در کشور انجام شد معاون سازمان حج و زیارت اظهار داشت هنوز پیکر تعداد دیگری از جان‌باختگان این فاجعه تحویل نیروهای ایرانی نشده است. حمید محمدی، معاون امور حج سازمان حج و زیارت با تشریح آخرین وضعیت انتقال پیکرهای جان‌باختگان فاجعه منا، گفت: اکنون در حال شناسایی این پیکرها هستیم و ایرانی بودن پیکر را تا 90 درصد شناسایی و تکمیل می‌کنیم و سپس به ایران می‌فرستیم. معاون امور حج سازمان حج و زیارت افزود: ما در تلاشیم هرچه زودتر پیکر این جان‌باختگان به ایران بازگشت داده شود و هنوز تمام اجساد 464 جان‌باخته ایرانی تحویل ما نشده است. وی درباره انتقال زائران به مدینه خاطرنشان کرد:  30 هزار زائر ایرانی در مکه حضور دارند و 15 هزار زائر ایرانی در مدینه ساکن هستند.
آخرین وضعیت مجروحان منا
 این در حالی است که مدیرکل روابط‌عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال‌احمر با اعلام اینکه فقط 3 مصدوم حادثه منا در بیمارستان هلال‌احمر بستری هستند، گفته است: این مصدومان در اولین زمان ممکن به کشور منتقل می‌شوند. وحید رحمتی، مدیرکل روابط‌عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال‌احمر در این باره بیان داشت: چهار مصدوم حادثه منا در بیمارستان هلال‌احمر ایران در مکه بستری بودند که یکی از آنها مرخص شده و در حال حاضر 3 مصدوم در بیمارستان بستری هستند. وی با اشاره به اینکه هیچ مصدومی در بیمارستان‌های سعودی بستری نیست، اظهار داشت: ۲ تن از مصدومان تحت مراقبت‌های ویژه بوده و حال یک تن دیگر مساعد است. رحمتی با اشاره به اینکه تا هفته آینده همه زائران وارد کشور خواهند شد، یادآور شد: کادر پزشکی هلال‌احمر تا زمان بازگشت آخرین گروه حجاج به کشور خدمات لازم را ارائه خواهند کرد.
 


Page Generated in 0/0036 sec