printlogo


کد خبر: 145583تاریخ: 1394/6/25 00:00
بزرگ‌ترین تجاوز صهیونیست‌ها به قبله نخست مسلمانان از سال ۱۹۶۹
فراخوان جمعه همبستگی با مسجدالاقصی

گروه بین‌الملل: نظامیان رژیم صهیونیستی صبح روز سه‌شنبه برای سومین روز متوالی به مسجد مبارک الاقصی حمله کردند و درهای مسجد جامع تاریخی قبلی را شکستند و ضمن تعرض به تحصن‌کنندگان در داخل این مسجد، اقدام به شلیک بمب‌های صوتی و گازی، گاز اشک‌آور و گلوله‌های مشقی کردند.  یکی از کارکنان سازمان اوقاف اسلامی در مسجدالاقصی اعلام کرد این حمله که با شکستن در‌های مسجد جامع قبلی و حمله به داخل آن به منظور بازداشت تحصن‌کنندگان در داخل آن و نیز تخریب گسترده محتویات آن و حتی به آتش کشیدن بخشی از فرش‌های مسجد، شکستن پنجره‌ها و شیشه‌های این مسجد تاریخی همراه بود، اقدامی خطرناک و بی‌سابقه به شمار می‌رود. هبه سرحان، یکی از نگهبانان مسجدالاقصی نیز گفت نظامیان پس از یورش به مسجدالاقصی، اعتکاف‌کنندگان را به زور و با شلیک گسترده گلوله و گاز اشک‌آور بیرون و آنان را محاصره کردند تا مجبور شوند از دروازه‌های الاقصی بیرون بروند.  این نگهبان مسجدالاقصی خاطرنشان کرد: در حالی که اعتکاف‌کنندگان در مسجد هیچ سلاحی نداشتند و دستشان کاملا خالی بود، نظامیان اشغالگر کاملا مسلح به آنجا یورش بردند و از نوعی سلاح جدید استفاده کردند که تا پیش از این استفاده نشده بود.  براساس این گزارش، سربازان ارتش صهیونیستی همچنین در‌های مسجدالاقصی را به روی نمازگزاران و طلاب علوم دینی بستند و تنش و درگیری در اطراف دروازه‌های اصلی این مسجد شدت گرفت. از سوی دیگر، رضوان عمر، رئیس بخش نسخ خطی و میراث مسجدالاقصی اعلام کرد در جریان یورش اخیر صهیونیست‌ها به مسجدالاقصی، ۳۲ پنجره مسجدالاقصی و یکی از درهای آن به صورت کامل تخریب شده و فرش‌های آن در بخش‌های مختلفی سوخته است. آنچه امروز و دیروز در این مسجد رخ داد از سال 1969 تاکنون اتفاق نیفتاده بود.  عمر الکسوانی، مدیر مسجدالاقصی در گفت‌وگویی مطبوعاتی تصریح کرد در سال 1967 مسجدالاقصی اشغال شد اما مقامات رژیم اشغالگر امروز به زور سلاح قصد دارد بر آن مسلط شود. رژیم اشغالگر به دنبال تخلیه کامل مسجدالاقصی از مسلمان است تا امنیت کامل شهرک‌نشینان برای ورود به مسجدالاقصی به مناسبت سال نو عبری را فراهم کند.  گفتنی است مسجدالاقصی طی روزهای یکشنبه و دوشنبه نیز شاهد درگیری‌های گسترده میان نظامیان صهیونیستی و فلسطینیان بود و سربازان ارتش صهیونیستی به بهانه تامین امنیت شهرک‌نشینان یهودی که برای برگزاری آیین‌های مذهبی همزمان با اعیاد سال نوی یهودی به این مسجد هجوم آورده‌اند، به این مسجد حمله می‌کنند و ضمن ضرب و جرح نمازگزاران و حتی درگیری با کارمندان سازمان اوقاف و نگهبانان مسجدالاقصی، حرمت اماکن مقدسی مانند مسجد جامع قبلی را زیر پا می‌گذارند.
خواب نتانیاهو برای مسجدالاقصی
پس از آنکه نظامیان صهیونیستی روز دوشنبه برای دومین روز متوالی به مسجد مبارک الاقصی حمله کردند و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم یک ساعت پس از آن، خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده برای بررسی عملیات‌های پرتاب سنگ و کوکتل مولوتف توسط جوانان فلسطینی به سمت صهیونیست‌ها شد، رسانه‌های صهیونیستی از طرح 2 مرحله‌ای وی برای تقسیم زمانی مسجدالاقصی پرده برداشتند.  به گفته منابع صهیونیستی، کابینه نتانیاهو در راستای مرحله نخست این طرح سعی در ممانعت از حضور فلسطینیان در داخل مسجدالاقصی، بازداشت نمازگزاران، حمله به علمای دینی و خطبا، طلاب علوم دینی و تحصن‌کنندگان در مسجدالاقصی دارد و مدعی است آنها تحت پیگرد امنیتی هستند.  این منابع تاکید کردند در مرحله دوم این طرح نیز زمان‌های روزانه برای ورود یهودیان به مسجدالاقصی و ممانعت از ورود فلسطینیان به این مسجد در این زمان‌ها تعیین خواهد شد که تقریبا همان طرح اجرا شده در حرم شریف حضرت ابراهیم(ع) در شهر الخلیل است.
واکنش‌های بین‌المللی به جنایات صهیونیست‌ها
اقدام نیروهای صهیونیستی در یورش به مسجدالاقصی و سرکوب نمازگزاران فلسطینی محکومیت گسترده کشورهای عربی و اسلامی و سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای و در راس آنها سازمان ملل، اتحادیه عرب، سازمان همکاری اسلامی را به دنبال داشته است. گروه‌ها و جریان‌های مقاومت در منطقه نیز تعرض به مسجدالاقصی را محکوم کردند. در همین راستا، حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن یورش مداوم شهرک‌نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی، خواستار گسترده‌ترین همبستگی جهانی با مسجدالاقصی و مدافعان آن شد.  در بیانیه حزب‌الله با اشاره به تعرض پلید صهیونیست‌ها به مقدسات مسلمانان و مسیحیان آمده است: همه این تلاش‌های صهیونیست‌ها در حالی صورت می‌گیرد که ما شاهد هیچگونه واکنش حکام عرب-هرچند ظاهری و اندک- نیستیم. این وضعیت را نه‌تنها می‌توان سرسپردگی کامل در برابر نقشه صهیونیست‌ها بلکه همدستی آشکار با آنها دانست. نهادهای بین‌المللی و سازمان‌های ذی‌ربط جامعه بین‌المللی نیز به طور کامل غایب هستند و این وضعیت، سرنوشت مسجدالاقصی را در معرض خطر شدیدی قرار می‌دهد. گروه‌های مقاومت فلسطینی در واکنش به یورش اخیر نیروهای رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی در بیانیه‌ای اعلام کردند هرگز اجازه تقسیم مکانی و زمانی مسجدالاقصی توسط اسرائیل را نمی‌دهند. در این بیانیه ضمن تاکید بر اینکه لطمه زدن به مسجدالاقصی، تجاوز به عقاید و مقدسات اسلامی است از جهان عرب و اسلام خواسته شده اختلافات خود را کنار گذاشته و برای آزادی قدس تلاش کنند.  در این بیانیه آمده است: روز جمعه آینده روز بسیج عمومی در حمایت از مسجدالاقصی است و تظاهرات گسترده‌ای در فلسطین و خارج از آن برگزار خواهد شد. گروه‌های مقاومت فلسطینی رژیم صهیونیستی را مسؤول پیامدهای ادامه یورش به مسجدالاقصی دانستند و نسبت به ادامه این جنایت‌ها هشدار دادند. این گروه‌ها موضع رسمی تشکیلات خودگردان فلسطین و برخی نهادهای عربی و اسلامی را که در قبال تجاوز به مسجدالاقصی سکوت کرده‌اند، محکوم کردند.


Page Generated in 0/0037 sec