printlogo


کد خبر: 144608تاریخ: 1394/6/10 00:00
پیشروی ارتش و انصارالله تا عمق ۱۱ کیلومتری خاک دشمن سعودی
جنوب عربستان به جای جنوب یمن

گروه بین‌الملل: خروج کامل نیروهای ارتش یمن و انصارالله از جنوب این کشور در ۱۶ آگوست (۲۵ مرداد)، در نگاه نخست نوعی عقب‌نشینی انصارالله به نظر می‌آمد اما بخش بزرگی از واقعیت این بود که این خروج اقدامی تاکتیکی در شرایط جنگی جنوب و توافقی با جنبش اعتراضی جنوب (الحراک) بود. در روزهای نخست عقب‌نشینی، عربستان و همپیمانانش این اقدام را یک پیروزی بزرگ برای خود تبلیغ کردند، غافل از آنکه انصارالله در اقدامی هوشمندانه و در آرامش کامل، روند خروج از جنوب یمن را به نفع خود تمام خواهد کرد. با گذشت کمتر از ۳ هفته، راهبرد انصارالله مشخص‌تر شد. انصارالله یمن اخیرا با عقب‌نشینی از جنوب یمن بر جنوب عربستان و دفاع از شمال یمن و حرکت به سوی جنوب عربستان متمرکز شده‌ است و اکنون در اندیشه استفاده از موج ایجاد شده برای بازپس‌گیری استان‌های عسیر، نجران و جازان است که سال‌هاست تحت اشغال عربستان است. گزارش منابع رسانه‌ای یمنی حاکی است که ارتش و نیروهای یمنی همزمان با پیشروی در بخش‌های جنوب غربی عربستان و به دست گرفتن کنترل تعدادی از پایگاه‌های نظامی این کشور، در تازه‌ترین عملیات خود کنترل برخی پایگاه‌های نظامی عربستان در نزدیکی شهر الخوبه در جیزان عربستان را در دست گرفتند. ارتش و کمیته‌های مردمی از نوار مرزی عبور کرده و کنترل کوه‌های ملحمه و پایگاه نظامی مشعل در جیزان را در دست گرفته‌اند. همچنین طی عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی تعداد زیادی از سربازان عربستانی در پایگاه جلاح در جیزان کشته و زخمی شدند. در همین راستا، یک منبع نزدیک به جنبش انصارالله یمن گفت: ارتش و کمیته‌های مردمی تا عمق
11 کیلومتری خاک عربستان پیشروی کرده‌اند و این اولین گام در کنترل بر شهر أبها، مرکز استان عسیر در جنوب غربی عربستان است. وی افزود: پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی در پایگاه‌های الخوبه مقدمه‌ای برای عملیات بزرگ‌تری است که برای کنترل بر شهر أبها خواهد گرفت. این منبع تاکید کرد که عملیات کنترل بر شهر أبها در چارچوب عملیات ارتش یمن موسوم به «جنوب عربستان در مقابل جنوب یمن» صورت می‌گیرد. در واکنش به این راهبرد موفقیت‌آمیز نیروهای یمنی، مقام‌های عربستانی از احزاب یمنی همپیمان خود از جمله حزب اخوانی‌ الاصلاح خواسته که از مرزهای عربستانی محافظت کنند. تلویزیون «نبأ» با «وهابی» خواندن حزب ‌الاصلاح، گزارش داد که محمد بن سلمان، وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان از این احزاب از جمله الاصلاح خواسته نیروهای خود را به مرزهای جنوبی عربستان فرستاده تا با نیروهای ارتش این کشور در 3 استان جیزان (جازان) و نجران و عسیر با ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مبارزه کنند. 3 استان یاد شده در جنوب عربستان و در شمال یمن، در حقیقت مناطقی یمنی هستند که در دهه دوم قرن گذشته میلادی، عربستان آن را به خاک خود ملحق کرد و در مقابل دولت‌های مختلف یمن نه جرأت داشتند این اشغال را به رسمیت بشناسند و نه درخواست بازپس‌گیری آن را طرح کنند. منابع یمنی گزارش دادند که این خواسته محمد بن‌سلمان از طریق خالد بحاح، معاون عبدربه منصور هادی، رئیس‌جمهور مستعفی و فراری یمن به احزاب همپیمان عربستان در یمن اعلام شده است و ریاض این احزاب را تهدید کرده در صورتی که این خواسته اجرا نشود کمک‌های مالی دولت عربستان از آنها قطع خواهد شد و از ریاض نیز اخراج می‌شوند. براساس این خبر، بحاح همچنین در نشستی که با سران احزاب یمنی همپیمان با عربستان در ریاض داشته از آنها خواسته نقش خبرچین را برای عربستان بازی کنند و محل استقرار موشک‌های بالستیک ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را به آنها اطلاع دهند. نکته قابل توجه در تحولات کنونی در مناطق مرزی عربستان این است که اخیرا جنبشی مردمی با عنوان «جنبش آزادی‌بخش استان‌های جازان و نجران و عسیر» اعلام موجودیت کرده است. در این جنبش،  انصارالله نقش محوری بر عهده نگرفته و تلاش دارد تا جنبشی متشکل از همه گروه‌ها تشکیل شود و بازگرداندن این استان‌ها به یمن به یک خواست ملی تبدیل شود و احتمالا در صورت ادامه فشار عربستان، این ریاض است که ضرر خواهد کرد. با این اوصاف باید گفت در روند کنونی دراین منطقه، بزرگ‌ترین ضرر ژئوسیاسی عربستان احیای پرونده اشغال استان‌های یمنی مذکور است.
جنایت سعودی‌ها در «حجه»
رژیم سعودی جنایت دیگری را در یمن مرتکب شد. جنگنده‌های این رژیم صبح یکشنبه یک کارخانه تولید آب معدنی را در منطقه «عبس» در استان «حجه» یمن بمباران کردند. بر اثر این بمباران، ۱۳ تن از کارگران غیرنظامی این کارخانه به شهادت رسیدند و ۱۶ تن دیگر هم مجروح شدند که به بیمارستان‌های شهر «الحدیده» یمن منتقل شدند. شدت این بمباران به حدی بود که جنازه برخی از شهدای این جنایت تکه‌تکه شده بود.
پیشنهاد سلمان به اوباما برای تایید یکدیگر!
منابع مطلع می‌گویند، شاه سعودی در سفر هفته آتی خود به آمریکا، به رئیس‌جمهور این کشور پیشنهاد خواهد کرد در مقابل حمایت ریاض از توافق هسته‌ای، واشنگتن مواضع ریاض در سوریه و یمن را تایید کند. به گزارش فارس، در روزهایی که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا در حال یارگیری برای تایید توافق هسته‌ای در کنگره است، اوباما امید دارد دیدارش با «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان که قرار است اواخر هفته جاری صورت بگیرد جهش مهمی در زمینه تایید توافق هسته‌ای ایران در کنگره ایجاد کند. این دیدار دومین دیدار ملک سلمان و اوباما بعد از به قدرت رسیدن سلمان بن‌عبدالعزیز به شمار می‌رود. واشنگتن همواره بر حمایت کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس از توافق هسته‌ای ایران حساب باز کرده است، زیرا  با جلب حمایت آنها می‌تواند ادعای مخالفانی را که معتقدند توافق مورد حمایت همپیمانان عربی آمریکا در خاورمیانه نیست، رد کند. در همین راستا «جان کری» وزیر خارجه آمریکا که مارس گذشته به ریاض سفر کرده بود، بعد از دیدار با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در جلسه استماع کنگره گفته بود کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس با توافق حاصل شده موافقند.

کشته و زخمی‌ شدن چند مستشار آمریکایی عربستان
روز یکشنبه در برخورد نظامی سنگین نیروهای انقلابی یمن و نظامیان سعودی در استان نجران، چند مستشار نظامی آمریکایی نیز به هلاکت رسیده یا زخمی شدند. ابوحصان، یکی از فرماندهان ارشد انصارالله به خبرگزاری فارس گفته است نیروهای کمیته انقلابی 3 مستشار آمریکایی را در استان جنوبی نجران کشته‌ و 2 تن دیگر را زخمی کرده‌اند.
 


Page Generated in 0/0048 sec