printlogo


کد خبر: 144606تاریخ: 1394/6/10 00:00
غیبت ظریف در کمیسیون برجام
عراقچی: لایحه برجام به مصلحت نیست!

جلسه روز گذشته کمیسیون برجام با تیم مذاکره‌کننده دولت روحانی در حالی برگزار شد که برخلاف اطلاع‌رسانی گذشته، جواد ظریف به دلیل سفر به خارج از ایران، در این جلسه حاضر نشد. به گزارش میزان، چهارمین جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام با حضور اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده آقایان عراقچی و تخت‌روانچی برگزار شد. براساس اظهارات سیدحسین نقوی‌حسینی، سخنگوی کمیسیون برجام، عباس عراقچی در ابتدای این نشست یک انشای مفصل درباره کلیات پرونده هسته‌ای ایران خواند.  با این حال اما اعضای کمیسیون برجام به برنامه خود در قالب نظارت بر این توافق پرداختند. نقوی‌حسینی با بیان اینکه ورود به محتوا، در 5 سرفصل اصلی در چارچوب طرح سوال از طرف همکاران و پاسخ اعضای مذاکره‌کننده انجام می‌شود، اظهار داشت: اولین سرفصل جنبه‌های حقوقی برجام بود که سوالات در این ارتباط مطرح شد. برخی از سوالات عبارت بودند از اینکه: چرا برجام به مجلس نیامد، در حالی که طبق قانون اساسی باید به مجلس بیاید؟ چرا متن برجام فارسی ارائه نشده، در حالی که یک طرف توافق ایران است؟ ضمانت حقوقی بدقولی و عهدشکنی طرف مقابل چیست؟ آیا صرف برگشت‌پذیری کفایت می‌کند؟ چرا در هیات 8 نفره قضاوت، پذیرفته شد که با 5 رأی نظر هیات تصویب و پذیرفته می‌شود؟ آیا دولت می‌تواند تعهدات
25 ساله داوطلبانه را به عهده بگیرد در حالی که عمر این دولت محدود است؟ وی ادامه داد: همچنین از عراقچی پرسیده شد آیا الزامات قانونی ماده واحده پروتکل الحاقی مجلس شورای اسلامی رعایت شده است؟ آیا اصل 125 قانون اساسی طی مراحل برجام رعایت شده است؟ چرا مطابق برجام، ایران استثنا شده و به صراحت عنوان شده که برجام صرفاً برای ایران است و نه سایر کشورها؟ تکلیف اجرای پروژه‌های هسته‌ای در آینده چیست؟ چرا خرید تجهیزات و همچنین نیازهای حوزه‌های مختلف به تشخیص کارگروه خرید سپرده شده است؟ روز اجرا چه روزی است که قرار است تحریم‌ها در آن لغو شود؟ تلقی دنیا از تیم مذاکره‌کننده، به نمایندگی از حاکمیت بود یا به نمایندگی از طرف دولت؟ پس از 90 روز، اجرا شروع می‌شود و باید توافق اجرا شود؟ آیا تعهداتی که می‌خواهد دولت اجرا کند، تعهدات دولت است یا تعهدات حاکمیت؟ نقوی‌حسینی با اشاره به پاسخ‌های عراقچی، گفت: عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده توضیح داد  اینکه برجام لایحه شود و به مجلس بیاید در اختیار وزارت امور خارجه نیست، بلکه تصمیم آن با دولت است ولی روز قانونی شدن برجام قطعا طبق قانون طی خواهد شد. از نظر ما فرقی نمی‌کند لایحه شود به مجلس بیاید یا نیاید ولی به لحاظ مصالح کشور به صلاح نمی‌دانیم به مجلس بیاید.
توجیه در حد عراقچی!
اما اظهارات جالب عراقچی درباره عدم ترجمه برجام به فارسی هم شنیدنی است! در حالی که وزارت امور خارجه اقدام به انتشار یک ترجمه اشتباه از برجام کرده بود و حتی متن ارائه شده به مجلس نیز دارای ایرادات محتوایی مهم در ترجمه بود؛ عباس عراقچی می‌گوید به این دلیل برجام ترجمه فارسی ندارد که در آن صورت باید به 5 زبان دیگر هم ترجمه شود! براساس اظهارات نقوی‌حسینی، «عراقچی ادامه داد که اگر بخواهیم غیر از متن انگلیسی،‌ متن با زبان فارسی هم آورده شود، باید به زبان 5 کشور دیگر هم آورده شود و در تغییر دچار مشکلات زیادی می‌شویم. وی گفت دولت می‌تواند تعهدات بلندمدت بدهد. عراقچی گفت: تنها ضمانت اجرا، خود ما هستیم و تنها راه آن هم بازگشت به شرایط قبل از توافق است و راهکار دیگری قابل تصور نیست، چرا که شکایت را نمی‌توان به خود آنها برد و منتظر آنها ماند. بنابراین خودمان، تعهدات‌مان را متوقف می‌کنیم». نقوی‌حسینی اظهار داشت: عراقچی درباره کمیسیون مشترک گفته است که در این باره نیز همه تصمیماتش با اجماع است. پس اگر ما موافق نباشیم، هیچ چیز تصویب نمی‌شود الا بازدید از اماکن نظامی در چارچوب پروتکل الحاقی. پروتکل الحاقی هم امری غیرمتعارف نیست. دسترسی‌ها در چارچوب پروتکل است و پروتکل الحاقی هم صرفا سیاست‌های هسته‌ای اعلام شده از سوی کشور پذیرنده را در بازدید قابل دسترسی قلمداد می‌کند نه هر مکان و هر جایی را. اگر آژانس به مکانی شک داشت باید مسیر طولانی را طی کند نه اینکه بازرسی قابل دسترسی شامل آن شود. یعنی حداقل نزدیک یک ماه زمان خواهد برد نه اینکه 24 ساعته امکان دسترسی داشته باشد و تازه همین بازرسی هم دسترسی مدیریت شده است. وی در ادامه گفت: به گفته عراقچی اولا شرایط ما واقعا استثناست. ثانیاً اینکه برجام خاص ایران است، جنبه مثبت هم دارد. یعنی آنچه به‌عنوان حقوق برای ما در نظر گرفته شده نیز خاص ایران است. سخنگوی کمیسیون ویژه بررسی برجام در نهایت اظهار داشت: در پایان بنابر این شد که یکشنبه آینده مجدد بحث فصل‌های پنجگانه با حضور میهمانان ادامه یابد. سه‌شنبه (امروز) نیز کمیسیون میزبان آقای جلیلی و همکارانش در تیم مذاکره‌کننده قبلی خواهد بود.


Page Generated in 0/0034 sec