printlogo


کد خبر: 144074تاریخ: 1394/6/1 00:00
مخالفت دولت آمریکا با درخواست بانک مرکزی ایران

به گزارش روزنامه وال‌استریت‌ژورنال، یک مقام وزارت دادگستری آمریکا از دیوانعالی این کشور خواسته است که با درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران درباره 2 میلیارد دلار پول مسدود شده آن مخالفت کند. دونالد ویریلی، مقام وزارت دادگستری آمریکا، روز پنجشنبه ۲۹ مرداد از دیوانعالی این کشور خواست که با درخواست تجدید نظرخواهی بانک مرکزی ایران مخالفت کند. خبرگزاری رویترز روز ۱۷ فروردین گزارش داده بود که دیوانعالی آمریکا از دولت باراک اوباما خواسته بود درباره درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران اظهارنظر کند که آیا برای رسیدگی به این درخواست جلسه رسیدگی تشکیل دهد یا نه.
طبق این گزارش، درخواست تجدیدنظر بانک مرکزی ایران به حکمی مربوط می‌شود که دادگاه تجدیدنظر نیویورک در سال ۲۰۱۴ صادر کرد که براساس آن یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار سپرده ایران در «سیتی بانک» آمریکا باید به عنوان غرامت به بازماندگان قربانیان انفجار سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران آمریکایی در بیروت پرداخت شود. در آن انفجار ۲۴۱ تن از نظامیان آمریکایی کشته شدند.
پول ایران هم‌اکنون در حسابی به امانت گذاشته شده و در صورت تصمیم دیوانعالی به رسیدگی نکردن به تقاضای بانک مرکزی ایران، باید به خانواده‌های قربانیان پرداخت شود. موضوع درخواست غرامت خانواده‌های قربانیان با رای دادگاه در سال ۲۰۰۷ وارد مرحله تازه‌ای شد. در این تاریخ، دادگاه رای به پرداخت 2 میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلار به بازماندگان و قربانیان داد. در سال ۲۰۱۰ دولت آمریکا از وجود اموال مرتبط با بانک مرکزی ایران در حسابی در «سیتی بانک» نیویورک اطلاع یافت. پس از آن درخواست برای پرداخت غرامت از طریق دارایی‌های بانک مرکزی ایران مطرح شد و دادگاه فدرال در نیویورک به نفع خانواده‌های قربانیان رای داد.
این در حالی است که بانک مرکزی ایران می‌گوید براساس معاهده سال ۱۹۵۵ بین 2 کشور، آمریکا حق ندارد به این پول دست بزند.


Page Generated in 0/0040 sec