printlogo


کد خبر: 143579تاریخ: 1394/5/22 00:00
تعبیر جواد لاریجانی از تعهد ایران در برجام مبنی بر پر کردن مخزن آب سنگین
تحقیر ملت در اراک

گروه سیاسی: جواد لاریجانی می‌گوید درخواست غربی‌ها برای پر کردن دهلیزهای مخزن رآکتور اراک با بتن، یک درخواست تحقیر‌آمیز است. به گزارش «وطن امروز» روز گذشته علی‌اکبر صالحی، باز هم اظهارات چندی‌پیش جان کری، مبنی بر پر کردن محفظه قلب رآکتور اراک با بتن را رد کرد و گفت نه حفره، بلکه مخزن آن با بتن پر می‌شود! علی‌اکبر صالحی با بیان اینکه جان کری به اشتباه درباره رآکتور اراک گفته بود در جایی که رآکتور برداشته می‌شود بتن ریخته می‌شود، گفت: اگر در رآکتور بتن ریخته شود دیگر رآکتوری باقی نمی‌ماند. وی با تاکید بر اینکه مخزن فولادی را که از داخل چاله
درمی‌آوریم جای دیگری می‌گذاریم، افزود: چند کار می‌توان روی این مخزن فولادی انجام داد از جمله اینکه یا  آن را ببریم یا داخل آن سیمان بریزیم که آنها مطمئن شوند دیگر نمی‌خواهیم آن را بازگردانیم. اما این اظهارات درحالی است که جواد لاریجانی، دیپلمات باسابقه کشورمان و رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی معتقد است پر شدن مخزن رآکتور اراک، به معنای تحقیر یک ملت است. وی با اشاره به برجام و تعهدات داده شده در آن برای رآکتور آب سنگین اراک گفت: گفته شده است رآکتور آب‌سنگین اراک را می‌خواهیم به رآکتور دیگری تبدیل کنیم که نامش آب سنگین است ولی با اورانیوم غنی‌شده کار می‌کند، خب! اگر بناست اورانیوم غنی‌شده را به کار بریم، نام آب سنگین به چه کار ما می‌آید؟  رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با اشاره به طرح برخی مباحث تحقیرآمیز در توافقنامه هسته‌ای، گفت: می‌گویند شما آن استوانه یا VESSEL (لوله، مجرا) که فولاد هسته‌ای است را از رآکتور آب‌سنگین اراک بیرون بکشید و تمام دهلیزهای این را که به آن Calandria می‌گویند همه‌اش را با بتن پر کنید(The calandria will be made inoperable by filling any openings in the calandria with concrete such that the IAEA can verify that it will not be usable for a future nuclear application.)  خب! این نهایت تحقیر یک ملت است، چرا ما چنین کاری کنیم؟ به نظر من حتی یک سر سوزنی هم که داریم نباید از بین ببریم. این را بچه‌های ما ساخته‌اند، شما  اگر نگران شفافیت هستید بیایید ببینید سوزن به چه دردی می‌خورد؟ 24ساعته هم مانیتور کنید. این را نمی‌گویند بازتعریف؛ این انهدام اراک است حالا جای آن چیز دیگری ساخته می‌شود که از آن جریان نیست.
دیوانگی درباره فردو!
لاریجانی در ادامه با بیان اینکه گفته‌اند فردو را که 80 متر زیر زمین است تبدیل به آزمایشگاه کنیم، اظهار داشت: مگر دیوانه‌ایم مرکزی را که 80 متر زیرزمین است تبدیل به آزمایشگاه کنیم؟ این چه حرفی است؟ فردو جایی است که ما غنی‌سازی 20 درصدی انجام دادیم و باید مرکز غنی‌سازی باشد. به نظر من نصف سانتریفیوژهای نطنز هم باید به آنجا (فردو) برود. ما وقتی فردو را تعطیل می‌کنیم باید ببینیم منطقش چیست؟ منطق آنها (آمریکا و برخی کشورهای اروپایی) در تقاضای تعطیلی فردو این است که ما آنجا قایم می‌شویم و اگر آنها خواستند ما را ببینند نمی‌توانند؛ ولی این‌که حرف مفتی است؛ ما به آنها می‌گوییم شما بیایید فردو را ببینید. وی با تاکید بر اینکه منطق واقعی غربی‌ها درباره فردو این است که اگر خواستند یک زمانی از طریق نظامی مراکز هسته‌ای ما را بزنند، دیگر مرکزی زیر زمین نداشته باشیم که زدن آن آسان نباشد، اظهار داشت: اقلاً در این موافقتنامه باید جایی باشد که در مقابل تبدیل فردو به آزمایشگاه، هرگونه تهدید نظامی علیه کشورمان موقوف و ممنوع باشد. خب این را در مصوبه مجلس (فکت‌شیت برای برجام) بیاوریم. اینکه کاری ندارد. ما باید زحمت بکشیم و متن خوبی را در کنار توافقنامه به عنوان فکت‌شیت تصویب کنیم. لاریجانی با بیان اینکه «توانمندی هسته‌ای کشور باید حفاظت شود و این حفاظت در توانمندی صرفاً این نیست که چرخ سانتریفیوژ بچرخد» خاطرنشان کرد: بعد از این توافقنامه اگر بناست که ما منابع طبیعی خود را Garbage (زباله) کنیم، اصلاً غنی‌سازی حرام است. منابع ارزشمند اورانیوم طبیعی را نباید تبدیل به زباله کنیم. آدم عاقل چنین کاری می‌کند؟ پس بهتر است همه را متوقف کنید. اتفاقاً غربی‌ها می‌خواهند بگویند متوقف نکنید! شاید بعداً بگویند حتما باید کار کنید تا منابع‌تان تبدیل به زباله شود! می‌خواهم بگویم نکات ظریفی در توافقنامه وجود دارد که باید به آن توجه جدی صورت گیرد.
 


Page Generated in 0/0038 sec