printlogo


کد خبر: 141964تاریخ: 1394/4/25 00:00
بازار تحت تأثیر جمع‌بندی مذاکرات قرار نگرفت
بی‌تفاوتی ارز طلا و بورس

گروه اقتصادی: دیروز نرخ طلا و ارز در بازار آزاد افزایش یافت تا کسانی که برای خرید دلار و سکه ارزان‌تر از سه‌شنبه به بازار رفته بودند غافلگیر شوند. به گزارش «وطن‌امروز»  بازار طلا و ارز برخلاف پیش‌بینی خیلی‌ها فقط یک روز تحت تاثیر توافق هسته‌ای قرار گرفت و روز گذشته به حالت ماقبل توافق بازگشت! دیروز هر سکه تمام طرح جدید و قدیم با افزایش بیش از 25 هزار تومانی به 902 هزار تومان رسید. هر دلار آمریکا هم با افزایش 50 تومانی در مدت 24 ساعت به 3270 تومان رسید. در بازار ارزهای خارجی هر دلار آمریکا 3270 تومان، یورو 3650 تومان، پوند انگلستان 5100 تومان، درهم امارات 888، یوآن چین 535 و همچنین لیر ترکیه 1300 تومان معامله ‌شد. البته نرخ ارز و طلا روز گذشته نوسانات بسیاری را تجربه کرد. مثلا قیمت سکه چندین بار به زیر 900 هزار تومان رفت و بازگشت. یا نرخ دلار در قیمت 3225 تومان تا 3270 تومان در نوسان بود و نرخ‌ها در ساعات مختلف و صرافی‌های مختلف متفاوت بود اما نسبت به روز توافق کاهشی را تجربه نکرد.
بی‌تأثیری توافق هسته‌ای در بازار سکه و ارز
در همین‌باره رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه افزایش شدید تقاضا از ظهر روز سه‌شنبه هفته جاری موجب افزایش قیمت سکه در بازار شد، گفت: رشد قیمت‌‌ها (طلا، سکه و جواهرات) موقتی است.  محمد کشتی‌آرای در گفت‌وگو با فارس درباره علت افزایش قیمت سکه در شرایط کاهش بهای اونس جهانی طلا و عدم افزایش نرخ ارز اظهار داشت: از ظهر روز سه‌شنبه تقاضا برای خرید سکه و طلا بشدت افزایش یافت که به نظر می‌رسد اثرات موقتی مذاکرات هسته‌ای باشد. وی افزود: تقاضا بسیار زیاد اما فروش کم بود، همین مساله قیمت طلا را افزایش داد.  البته توافق هسته‌ای تاثیر چندانی در بازار سکه و طلا ندارد و حتی در صورت اجرای توافقات تاثیرات آن تا چند ماه آینده نمودار خواهد شد. رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان اینکه در چند ماه اخیر همه مسائل اقتصادی و خرید و فروش‌ها با نگاه به مسائل سیاسی انجام می‌شد، گفت: معمولا در فرصت‌های اینچنینی کسانی که در گذشته دارایی‌های خود را به پول نقد تبدیل کرده‌اند از فرصت استفاده کرده و با کاهش مقطعی قیمت‌ها به بازار وارد شده و خرید می‌کنند. وی ادامه داد: معمولاً خرید‌های اینچنینی عرضه و تقاضا را از تعادل خارج می‌کند و موجب افزایش موقتی قیمت‌ها می‌شود. کشتی‌آرای تاکید کرد: همه این نوسانات موقتی و هیجانی است و تحولات واقعی را تا چند روز آینده شاهد خواهیم بود. به گزارش فارس، در حالی که قیمت سکه و ارز تا قبل از ظهر روز سه‌شنبه روند نزولی داشت، به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر کشور قیمت سکه طرح جدید با 15 هزار و 500 تومان افزایش 891 هزار تومان به فروش می‌رسد.  این در حالی است که دیروز قیمت اونس جهانی 2 دلار و 10 سنت کاهش یافته و دلار تنها 3 تومان رشد قیمت داشته است.  وی افزود: در چند روز گذشته به دلیل نزدیکی به ایام عید فطر و تعطیلات تقاضا برای خرید طلا افزایش یافته و این امر موجب شد تا برخلاف اینکه قیمت جهانی طلا تغییر چشمگیری نداشته اما قیمت سکه افزایش یابد. کشتی‌آرای تصریح کرد: افزایش یا کاهش قیمت طلا در روزهای آتی قابل پیش‌بینی نیست.  کشتی‌آرای معتقد است: افزایش یا کاهش قیمت طلا در روزهای آتی قابل پیش‌بینی نیست.  براساس این گزارش، دوشنبه گذشته بازار ارز نیز با افزایش روبه‌رو بود به‌گونه‌ای که دلار با 5 تومان افزایش به بهای 3235 تومان به فروش رسید، یورو نیز با بهای 3575 تومان و پوند انگلیس نیز با قیمت 4970 تومان داد و ستد شد. البته تغییر قیمت‌ها با رفتار هیجانی در بازار طلا و ارز در برخی موقعیت‌های زمانی ناشی از اتفاقات سیاسی یا برخی تصمیم‌گیری‌ها دور از ذهن نیست.
چرا دلار گران شد
یک کارشناس اقتصادی با تشریح چرایی نوسانات نرخ ارز در بازار بعد از اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای گفت: این نوسانات مقطعی بوده و در نهایت تا هفته آینده در بازار ادامه خواهد داشت. سیدبهاءالدین حسینی‌هاشمی در گفت‌وگو با تسنیم در تشریح چرایی کاهش و سپس افزایش قیمت دلار در بازار بعد از اعلام نتایج مذاکرات هسته‌ای، اظهار داشت: استدلال برخی افراد غیرحرفه‌ای این است که دلار در بازار ارزان می‌شود ولی فعالان اقتصادی واقعی می‌دانند اگر رویداد اقتصادی در کشور رخ ندهد نمی‌توان به تغییرات نرخ ارز امیدوار بود. وی با اشاره به تقاضای موجود در بازار برای ارز، گفت: با توجه به نزدیک بودن زمان ثبت‌نام دانشجویان و همچنین مسافرت‌های تابستانی تقاضای واقعی برای دلار در بازار وجود دارد، ضمن آنکه برخی تجار پرداخت‌های تجاری خود را به بعد از مذاکرات موکول کرده بودند و بعد از اعلام نتایج تصمیم به پرداخت گرفته‌اند. این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: این‌طور نیست که با اجرایی شدن توافق هسته‌ای بلافاصله گشایش ارز در کشور رخ دهد، چرا که تجربه مذاکرات قبلی نشان داده تغییرات نرخ ارز مستلزم بروز واقعیت‌های اقتصادی است. حسینی‌هاشمی با بیان اینکه هم‌اکنون وضعیت بازار به‌گونه‌ای‌ است که افراد غیرحرفه‌ای دنبال فروش ارز هستند، افزود: این در حالی است که افراد باتجربه اسیر رفتارهای هیجانی نمی‌شوند هرچند وضعیت بازار تا یکی دو ماه آینده همین‌طور خواهد بود. وی تأکید کرد: با توجه به اینکه اتفاق اقتصادی خاصی در بازار نیفتاده و تنها بناست محدودیت‌ها رفع شود باید گفت نوسانات شدید ارزی حداکثر تا هفته آینده در بازار رخ خواهد داد. این کارشناس اقتصادی همچنین به امتناع برخی صراف‌ها از فروش ارز اشاره و تصریح کرد: افرادی که هیجانی شده‌اند در بازار ارز می‌فروشند و طی روز گذشته (ظهر دیروز) تعداد کسانی که می‌خواستند ارز بفروشند بیشتر از کسانی بود که می‌خواستند ارز بخرند، به همین خاطر قیمت دلار طی ساعاتی نزولی شده بود.


Page Generated in 0/0035 sec